| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (2-6.11.2015)

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext w najbliższym kontrakcie umocniły wartość o 1,7% do 183,8 EUR/t, a kukurydzy w kontrakcie styczniowym o 1,3% do 172 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (2-6.11.2015)

Notowania zbóż na Matif

Pomimo nieznacznych zwyżek ceny zbóż w kontraktach terminowych są aktualnie na poziomie podobnym do analogicznego okresu sezon wcześniej. Kilka czynników mogło spowodować zaobserwowane niewielkie wzrosty notowań. W tym tygodniu pojawiły się doniesienia o kontynuacji negatywnych warunków pogodowych dla upraw zbożowych w niektórych rejonach świata.

Po pierwsze nie słabną obawy o uprawy ozimin na Ukrainie, w tym głównie pszenicy. Po drugie, na wschodnim wybrzeżu Australii wystąpiły intensywne deszcze mogące negatywnie wpłynąć na jakość ziarna, co spowodowałoby spadek podaży wysoko jakościowej pszenicy, powiększając jednocześnie dostępność ziarna o parametrach paszowych.

W tym tygodniu napłynęły informacje o spowolnieniu handlu w Argentynie. Producenci mają nadzieję, że jeżeli dojdzie do zmiany ekipy rządzącej po wyborach, to bardzo prawdopodobne będzie zniesienie podatków eksportowych dla pszenicy i kukurydzy, które teraz wynoszą odpowiednio 23% i 20%. Może też nastąpić zniesienie kwot stosowanych w wysyłce kukurydzy i pszenicy, które do tej pory miały na celu utrzymywanie cen na rynku wewnętrznym na niskim poziomie. Wstrzymywanie sprzedaży zbóż w Argentynie może obecnie wpływać na obniżenie konkurencyjności w wysyłce na rynku globalnym.
 
Nie należy jednak zapominać, iż światowy bilans zbóż w sezonie 2015/2016 jest komfortowy. Wszystko wskazuje na to, że ceny będą pod presją wysokiej podaży. Ponadto w tym sezonie konkurencja w wysyłce jest wyjątkowo ostra – przede wszystkim ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego. Korzystnie dla eksportu z tych kierunków wpływa słabość walut tych krajów, tj. głównie rubla i hrywny.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej

Tygodniowe wyniki wywozu z UE są gorsze niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu handlowego. W tym tygodniu KE wydała licencje na wysyłkę następujących ilości zbóż: 293 tys. ton pszenicy miękkiej, 12 tys. ton mąki w ekwiwalencie ziarna, 85 tys. ton durum, 100 tys. ton jęczmienia oraz 15 tys. ton kukurydzy. Do tej pory unijny eksport pszenicy miękkiej, mąki w ekwiwalencie ziarna i pszenicy twardej wyniósł 8,079 mln ton w odniesieniu do 11,064 mln ton w tym samym czasie poprzedniego sezonu.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!