| Autor: redakcja11

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (20-24.06.2016)

W tym tygodniu na giełdach towarowych kontynuowane były zniżki notowań zbóż. Na Euronext, w skali tygodnia kukurydza w kontrakcie sierpniowym potaniała o 3,6% do 176 EUR/t, a pszenica konsumpcyjna w kontrakcie wrześniowym o 2,2% do 159 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (20-24.06.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

 

Na CBoT zniżki cen były jeszcze bardziej wyraźne. Kukurydza w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 8,9% do 152,5 USD/t, z kolei pszenica o 3,9% do 166,9 USD/t. Tym samym kukurydza w kontraktach terminowych na CBoT osiągnęła poziom cen najniższy od co najmniej miesiąca.
 

Ceny zbóż - czytaj więcej

 

Podawane jest kilka powodów wyraźnej zmiany trendu. Po pierwsze obfite opady deszczu, które miały miejsce w trakcie tygodnia w pasie upraw kukurydzy w USA, zmniejszające wcześniejsze obawy o wystąpienie suszy w niektórych rejonach kraju.

 

Poprawa warunków atmosferycznych skłoniła inwestorów do likwidacji długich pozycji. Fundusze masowo pozbywały się kontraktów na kukurydzę, kupowały jednak kontrakty na soję. Zdanim australijskich analityków i brokerów z firmy IKON Commodities z siedzibą w Sydney, za wcześniejszymi wzrostami notowań kukurydzy w kontraktach terminowych stały głównie działania funduszy, podobnie jak za obecnymi zniżkami. Intensywne kupowanie kontraktów na kukurydzę powodowało utrzymywanie tendencji zwyżkowej, natomiast obecne pozbywanie się tych kontraktów doprowadza do odwrotnej sytuacji.

 

Bardzo istotnym czynnikiem, który był odczuwany również na rynkach surowców rolnych było ogłoszenie wyników referendum dotyczącego wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych (Brexit). Nastąpiło umocnienie się dolara amerykańskiego, franka szwajcarskiego i euro, a także osłabienie funta brytyjskiego i złotego. Giełdy europejskie zareagowały spadkiem indeksów.

 

Niektórzy analitycy twierdzą, że czynniki makro-ekonomiczne będą w istotny sposób oddziaływać na rynki finansowe oraz towarowe (w tym na rynek surowców rolnych) w najbliższym okresie. Tagi:
źródło: