| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (25-29.01.2015)

W ostatnim tygodniu ceny zbóż w kontraktach terminowych na Euronext nadal utrzymywały się na niskim poziomie zbliżonym do cen sprzed tygodnia. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na paryskiej giełdzie wynosiły pod koniec tygodnia 164,5 EUR/t, a kukurydzy – 154,5 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (25-29.01.2015)

Notowania zbóż

Na nastroje rynkowe, w tym głównie w przypadku kukurydzy wpłynęła informacja o potwierdzeniu transakcji opiewającej na 1,2 mln ton ukraińskiej kukurydzy, która ma zostać dostarczona do Chin. Zboże z Ukrainy zostanie przekazane w ramach spłaty kredytu wynoszącego 1,5 mld USD udzielonego w 2012 r. przez Chiny. W połączeniu ze sporymi zapasami kukurydzy zgromadzonymi w tym kraju oznacza to znaczną obniżkę zainteresowania zakupami zbóż na rynku globalnym.

Ceny zbóż - czytaj więcej

W tym tygodniu napływały informacje o rozważaniu przez Rosję ewentualnego zmniejszenia lub nawet zniesienia ceł w wysyłce pszenicy. Biorąc pod uwagę silną deprecjację rubla, wspierającą wywóz, oznaczałoby to istotną poprawę pozycji konkurencyjnej kraju na arenie międzynarodowej. Jednak w ostatni piątek rosyjski minister rolnictwa podał do wiadomości, iż aktualnie nie widzi potrzeby dokonywania rewizji w systemie ceł, chyba, że wystąpią nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniałyby zmianę regulacji.

 

Nieznaczne zniżki cen w ujęciu tygodnia wystąpiły na CBoT. Notowania kukurydzy w kontrakcie marcowym były o 0,4% mniejsze niż przed tygodniem w wysokości 143,9 USD/t, a pszenicy – o 0,6% do 173,5 USD/t. Na nastroje na amerykańskim rynku nadal wpływają słabe wyniki eksportu zbóż spowodowane silną pozycją dolara w stosunku do pozostałych walut, jak i ostrą konkurencją w światowym wywozie.Tagi:
źródło: