Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (27-31.03.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym kontynuowała marcowe obniżki i...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym kontynuowała marcowe obniżki i przez tydzień straciła wartość 2,1% do 163,8 Euro/t, a przez 2 tyg. redukcja wyniosła 5,1%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Czwartkowy poziom oznacza spadek do wartości najmniejszej od zaistnienia tego kontraktu, co oznacza przełamanie linii oporu będącej na poziomie 165 Euro/t.
 
Notowania na dalsze terminy zmalały w mniejszym stopniu. Uczestnicy rynku zajęli wyczekujące pozycje przed publikacją danych USDA odnośnie zasiewów amerykańskiej pszenicy i jej zapasach, co może zwiększyć presję na rynek, gdyż oczekuje się także wzrostu prognoz zapasów również dla soi i kukurydzy.
 
Tymczasem Euro zmniejszyło wartość względem dolara amerykańskiego do poziomu najmniejszego od 2 tygodni, co jednak wcale nie pomogło notowaniom pszenicy. Podaż ubiegłorocznych zbiorów dalej „wisi” nad rynkiem, a poziom wywozu pszenicy z UE w minionym tygodniu nie był imponujący. Giełdowe zniżki wpłynęły też na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym, choć poza pewnymi wyjątkami.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, notowania pszenicy w Chicago na maj tego roku w trakcie tygodnia wahały się, aby przez tydzień znaleźć się na poziomie 154,7 USD/t. Uczestnicy rynku wyprzedawali kontrakty przed piątkowym raportem USDA, który ma ocenić zasiewy pszenicy oraz stan zapasów. Pierwsze prognozy IGC na sezon 2017/2018 szacują, że światowe zapasy pszenicy pozostaną stosunkowo wysokie wbrew spodziewanemu spadkowi zbiorów z 754 mln ton do 735 mln ton.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie czerwcowym przez tydzień staniała o 0,6% do 171 Euro/t ciągniona w dół minorowymi nastrojami na rynku zbóż w Unii. W Chicago w trakcie tygodnia kukurydza w kontrakcie majowym była dość stabilna osiągając poziom wyższy o 0,2% do 140,7 USD/t w oczekiwaniu na piątkowe dane USDA. Uczestnicy rynku spodziewali się bowiem zwiększenia się prognoz zapasów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl