| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (27-31.03.2017)

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na majowym kontynuowała marcowe obniżki i przez tydzień straciła wartość 2,1% do 163,8 Euro/t, a przez 2 tyg. redukcja wyniosła 5,1%.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (27-31.03.2017)

Notowania zbóż

Czwartkowy poziom oznacza spadek do wartości najmniejszej od zaistnienia tego kontraktu, co oznacza przełamanie linii oporu będącej na poziomie 165 Euro/t.
 
Notowania na dalsze terminy zmalały w mniejszym stopniu. Uczestnicy rynku zajęli wyczekujące pozycje przed publikacją danych USDA odnośnie zasiewów amerykańskiej pszenicy i jej zapasach, co może zwiększyć presję na rynek, gdyż oczekuje się także wzrostu prognoz zapasów również dla soi i kukurydzy.
 
Tymczasem Euro zmniejszyło wartość względem dolara amerykańskiego do poziomu najmniejszego od 2 tygodni, co jednak wcale nie pomogło notowaniom pszenicy. Podaż ubiegłorocznych zbiorów dalej „wisi” nad rynkiem, a poziom wywozu pszenicy z UE w minionym tygodniu nie był imponujący. Giełdowe zniżki wpłynęły też na spadki cen zbóż na rynku rzeczywistym, choć poza pewnymi wyjątkami.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, notowania pszenicy w Chicago na maj tego roku w trakcie tygodnia wahały się, aby przez tydzień znaleźć się na poziomie 154,7 USD/t. Uczestnicy rynku wyprzedawali kontrakty przed piątkowym raportem USDA, który ma ocenić zasiewy pszenicy oraz stan zapasów. Pierwsze prognozy IGC na sezon 2017/2018 szacują, że światowe zapasy pszenicy pozostaną stosunkowo wysokie wbrew spodziewanemu spadkowi zbiorów z 754 mln ton do 735 mln ton.
 
Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie czerwcowym przez tydzień staniała o 0,6% do 171 Euro/t ciągniona w dół minorowymi nastrojami na rynku zbóż w Unii. W Chicago w trakcie tygodnia kukurydza w kontrakcie majowym była dość stabilna osiągając poziom wyższy o 0,2% do 140,7 USD/t w oczekiwaniu na piątkowe dane USDA. Uczestnicy rynku spodziewali się bowiem zwiększenia się prognoz zapasów.


Tagi:
źródło: