| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (28.03-1.04.2016)

Notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Euronext w porównaniu z końcem zeszłego tygodnia odnotowały wzrost o 0,3% do 153,3 EUR/t Umocniły się z kolei notowania kukurydzy w kontrakcie na czerwiec tego roku o 2,3% do 155,3 EUR/t, co w ocenie FAMMU/FAPA jest najprawdopodobniej tylko chwilowym wahnięciem cen. Utrzymujący się niski poziom notowań pszenicy odzwierciedla silną presję podażową.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (28.03-1.04.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Na CBoT ostatni tydzień przyniósł obniżki notowań pszenicy w najbliższym kontrakcie o 3,5% do 167,9 USD/t oraz umocnienie się cen kukurydzy – o 2,8% do 142,3 USD/t. Na spadki cen pszenicy na amerykańskich giełdach może mieć wpływ bardzo wolne tempo wywozu tego gatunku z USA o 17% poniżej wyników dla tego czasu w poprzednim sezonie, który i tak nie należał do zbyt udanych pod tym kątem. Wydaje się, że mocny dolar amerykański oddziałuje niekorzystnie głównie na wysyłkę pszenicy.
 
Ponadto do obniżenia się nastrojów mogły przyczynić się dobre oceny kondycji pszenicy ozimej w USA, wysokie zapasy tego gatunku w skali globu oraz szacunki urodzaju w sezonie 2016/2017.
 
Na podkreślenie zasługuje umacniająca się pozycja Argentyny w gronie czołowych dostawców. Po zniesieniu ceł w eksporcie zbóż na jesieni 2015 r., zwiększa produkcję kukurydzy i pszenicy, co przy wsparciu przez słabe peso będzie oznaczało poprawę pozycji konkurencyjnej. Wyjątkowo niskie koszty frachtu też działają wspierająco dla wywozu od dostawców bardziej oddalonych od głównych rynków zbytu.
 
Z kolei notowania kukurydzy na CBoT zwiększyły się w porównaniu z końcem minionego tygodnia po poprzednich spadkach o 2,8% do 142,3 USD/t. Nie należy raczej traktować tych wahań jako trwalszego trendu.

Ceny zbóż - czytaj więcej

W sezonie 2016/2017 USA mogą zaobserwować rekordowe zbiory kukurydzy przewidywane na AgResource na nawet 365,8 mln ton, czyli o 5,5% większe niż sezon wcześniej. Bardzo dobre wyniki produkcji kukurydzy zapowiadane są również w krajach Ameryki Południowej, tj. Argentynie i Brazylii, co przyczyni się do ostrej konkurencji w wysyłce tego gatunku. Również Ukraina mająca problemy z zasiewami pszenicy ozimej na jesieni zeszłego roku, może zwiększyć areał zbóż paszowych, w tym kukurydzy. Produkcja kukurydzy wzrośnie również w Unii Europejskiej po spadku spowodowanym ubiegłoroczną, dotkliwą suszą.
 
Tymczasem Chiny zapowiedziały zakończenie programu zapasów interwencyjnych kukurydzy z początkiem nowego sezonu (tj. od października br.). Kraj posiada ogromne rezerwy tego gatunku, szacowane na 250 mln ton. Mają one być sukcesywnie uwalnianie na rynek wewnętrzny, co wpłynie na poziom cen i zmniejszy zapotrzebowanie na import ziarna na cele paszowe.Tagi:
źródło: