| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (29.02-4.03.2016)

W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalej były na niskim poziomie - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (29.02-4.03.2016)

Notowania zbóż

Pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 1% do 144,3 EUR/t, a ceny kukurydzy zwiększyły się o 1,6% do 147 EUR/t. Trzeba podkreślić, że aktualnie ceny kukurydzy są wyższe niż pszenicy, choć zazwyczaj jest na odwrót. Dla porównania w omawianym okresie rok wcześniej notowania pszenicy na paryskiej giełdzie wynosiły 187 EUR/t, a kukurydzy 172 EUR/t.

Pomimo silnej konkurencji unijna pszenica sprzedaje się dobrze. W tym tygodniu KE wydała licencje na wysyłkę 690 tys. ton ziarna tego gatunku. Wysoki był też tygodniowy wywóz jęczmienia z UE – licencje na 340 tys. ton. Dobre wyniki sprzedaży zagranicznej nie są wystarczające do odwrócenia zniżkowego trendu notowań pszenicy – przeważa w tym przypadku presja podażowa oraz perspektywy wysokich zbiorów w następnym sezonie.

W ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC wybrane zostały oferty od dostawców z basenu Morza Czarnego, tj. Rumunia i Ukraina. Francja nie brała udziału w tym przetargu z uwagi na utrzymujące się obawy o odrzucenie ziarna po ewentualnym nawet śladowym stwierdzeniu obecności sporysza. W opinii niektórych handlowców, kwestia ta nie została jeszcze definitywnie rozstrzygnięta. Poza przetargiem egipskim, w tym tygodniu odnotowano również zakupy jęczmienia paszowego ze strony Jordanii i zakup przez Japonię 127 tys. ton pszenicy z USA i Kanady.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Nastroje na rynku są nadal raczej spadkowe. Korzystne warunki pogodowe dla tej pory roku, z temperaturami większymi od przeciętnej dla tego okresu, przyspieszają zasiewy zbóż jarych. Dotyczy to głównie krajów basenu Morza Czarnego. Bilans zbożowy w sezonie 2015/2016 jest relatywnie „ciężki”, z zapasami większymi niż wcześniej oczekiwano. Konkurencja wśród dostawców o kluczowe rynki zbytu pozostaje ostra zarówno na rynku pszenicy, jak i kukurydzy. Szacunki zbiorów kukurydzy w krajach Ameryki Południowej zostały ostatnio podniesione.
 
Pojawienie się ziarna od eksporterów z tego regionu będzie dodatkowym czynnikiem wpływającym „zniżkowo” na poziom cen zbóż. Informa Economics zwiększyła prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii - z 81,6 mln ton do 82,5 mln ton i w Argentynie – z 26 mln ton do 27 mln ton. Konkurencyjność cenowa argentyńskiej pszenicy w odniesieniu do amerykańskiej jest w tym sezonie wyższa niż zazwyczaj z uwagi na zniesienie ceł w dostawie zbóż oraz słabość argentyńskiego peso. Wysoka konkurencyjność argentyńskiej kukurydzy w stosunku do amerykańskiego ziarna było jednym z czynników powodujących obniżkę cen kukurydzy na giełdach w Stanach.
 
Na rynku ropy poprzedni tydzień przyniósł nieznaczne odbicie do 35 USD za baryłkę ropy Brent (notowania na londyńskiej giełdzie), wzrostowy trend był kontynuowany tez w tym tygodniu – do 37 USD/baryłkę. W dalszym ciągu jednak ten poziom cen ropy należy uznać za relatywnie niski.
 
W tygodniu kończącym się 26 lutego br. produkcja bioetanolu w USA wyniosła 987 tys. baryłek dziennie w odniesieniu do 994 tys. baryłek tydzień wcześniej. Notowania etanolu na chicagowskiej giełdzie w najbliższym kontrakcie wynosiły pod koniec tygodnia 1,344 USD/galon amerykański Zapasy bioetanolu w omawianym czasie wynosiły 22,62 mln baryłek, czyli o 481 tys. baryłek mniej w porównaniu do wyniku z poprzedniego tygodnia.


Tagi:
źródło: