| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (30.01-3.02.2017)

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext w kontrakcie na marzec 2017 r. pozostawały na poziomie zbliżonym do tego sprzed tygodnia – 170 EUR/t, a notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie zmniejszyły się w skali tygodnia o 0,6% do 170,3 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (30.01-3.02.2017)

Notowania zbóż

W tym tygodniu unijny wywóz pszenicy miękkiej wyniósł 515 tys. ton, co oznacza całkiem dobry wynik w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Dotychczasowa wysyłka pszenicy z UE w sezonie 2016/2017 osiągnęła już 14,668 mln ton, z czego 2,793 mln ton pochodziło z Francji.
 
Zdaniem FAMMU/FAPA, w kończącym się tygodniu w światowym handlu warto odnotować zakupy Algierii - 585 tys. ton pszenicy po cenach w przedziale od 203 do 207 USD/t (na bazie CAF). Niewykluczone, że zakupiono m.in. francuską pszenicę. Jak przypuszczają handlowcy wybrane oferty mogły również pochodzić z Niemiec, krajów bałtyckich, a także z USA (pszenica HRW).
 
Prawdopodobnie Algieria zakupiła też 25 tys. ton francuskiego jęczmienia paszowego po cenie 178,75 USD/t (CAF). Poza tym USA sprzedało 110 tys. ton kukurydzy do Japonii oraz 140 tys. ton w nieznanym kierunku. Natomiast Arabia Saudyjska dokonała zakupu 1,5 mln ton jęczmienia paszowego, najprawdopodobniej pochodzącego z Niemiec, przynajmniej w części. Poza tym, oczekuje się na wznowienie zakupów przez Chiny po zakończeniu Chińskiego Nowego Roku. Święto Wiosny przypada na koniec stycznia i początek lutego, a jego obchody trwają 15 dni i kończą się Świętem Latarni.
 
Na kontynencie Ameryki Południowej zaczęły się zbiory soi w Brazylii. Warunki pogodowe dla upraw zbożowych są aktualnie korzystne. Zmalały także obawy o uprawy w Argentynie. Należy spodziewać się wyjątkowo dobrych zbiorów kukurydzy w Brazylii. Pojawienie się dostaw od eksporterów z tego regionu będzie z pewnością działać już niebawem spadkowo na ceny kukurydzy. Zwłaszcza, iż utrzymująca się słabość brazylijskiego reala będzie działać wspierająco dla wywozu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: