| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (30.01-3.02.2017)

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext w kontrakcie na marzec 2017 r. pozostawały na poziomie zbliżonym do tego sprzed tygodnia – 170 EUR/t, a notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie zmniejszyły się w skali tygodnia o 0,6% do 170,3 EUR/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (30.01-3.02.2017)
Analizując globalny bilans pszenicy trzeba odnotować utrzymanie przez IGC prognoz wzrostu zapasów tego gatunku na koniec sezonu – o 14 mln ton do 235 mln ton. Przewidywania światowej produkcji w sezonie 2016/2017 zostały w styczniowym raporcie zwiększone o 3 mln ton do 752 mln ton. Największych dodatnich korekt dokonano dla dostawców z półkuli południowej, tj. dla Australii z 28,3 mln ton do 33,5 mln ton oraz Argentyny z 14,2 mln ton do 15,5 mln ton. Podwyższono również oszacowanie zbiorów w UE i Kanadzie. Obok krajów półkuli południowej znaczna podaż pszenicy jest w tym sezonie w krajach basenu Morza Czarnego, a w szczególności w Rosji. Jak wynika z ostatnich prognoz, zeszłoroczne zbiory wyniosły aż 73,3 mln ton.
 
Poza tym, w minionym tygodniu pojawiły się pogłoski o ewentualności renegocjacji umowy handlowej NAFTA, mogącej mieć wpływ na zakłócenia dostaw amerykańskiego zboża do Meksyku. Tymczasem kraj zalicza się do kluczowych odbiorów ziarna z USA. Według danych USDA, w sezonie 2015/2016 Meksyk był czołowym odbiorcą amerykańskiej kukurydzy oraz drugim z kolei importerem pszenicy.
 
Spotyka się jednak opinie analityków przemawiające raczej na utrwalenie się tendencji zwyżkowej pszenicy w kontraktach terminowych na CBoT. Pod koniec tygodnia ukazała się analiza techniczna wskazująca na możliwe podniesienie notowań o 6% w skali najbliższych czterech tygodni. Analitycy przewidują wzrost notowań do poziomu 4,61 - 4,64-1/2 USD za buszel w okresie miesiąca, tj. o 6% w rozpatrywanym okresie. Tym samym może nastąpić przekroczenie linii oporu na poziomie 4,38-1/4 USD za buszel.
 
Na pewno wspierająco na notowania amerykańskiego ziarna wpływa ostatnie osłabienie dolara oraz lepsze od oczekiwań analityków wyniki tygodniowego eksportu. Również wyjątkowo mały areał pszenicy ozimej w Stanach może być czynnikiem wzrostowym. Poza tym niektórzy analitycy wskazują na fakt znacznego udziału produkcji i zapasów pszenicy w Chinach w światowym bilansie.
 
W tym tygodniu FAO podwyższyło oszacowanie globalnej produkcji zbóż w 2016 r. o 15 mln ton - 0,6% w porównaniu z raportem z grudnia ub.r. do 2 592 mln ton. Korekta uwzględnia lepsze od wcześniej przewidywanych wyniki zbiorów w Australii oraz Rosji oraz poprawę oszacowań produkcji kukurydzy w Chinach. Z nadwyżką zrekompensowały one obniżenie prognoz zbiorów ryżu w Chinach, Pakistanie USA i Wietnamie.


Tagi:
źródło: