| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (4-8.01.2015)

Koniec ubiegłego roku i początek nowego przyniósł kontynuację spadkowych trendów na rynku zbożowym - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (4-8.01.2015)

Notowania zbóż na Euronext

Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext pod koniec pierwszego tygodnia stycznia br. wyniosły 170,75 EUR/t, a kukurydzy 159,75 EUR/t. W odniesieniu do pszenicy jest to poziom cen najmniejszych w historii tego kontraktu, a dla kukurydzy – od mniej więcej października 2014 roku. Nastroje na rynku są więc „spadkowe”.

Notowania zbóż na CBoT

Na rynku amerykańskim obserwuje się również niskie ceny zbóż w kontraktach terminowych. Notowania pszenicy na CBoT poruszają się ostatnio w trendzie bocznym. W okresie dwóch ostatnich tygodni pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 0,3% do 172,1 USD/t. Bardziej wyraźny trend zniżkowy rysuje się w przypadku kukurydzy. Przełom roku przyniósł dwutygodniowy spadek o 3,2% do 169 USD/t.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, jednym z głównych czynników mających wpływ na ceny zbóż na rynku globalnym jest aktualnie umacniająca się pozycja dostawców z Ameryki Łacińskiej - Argentyny i Brazylii. Szacunki zbiorów kukurydzy i soi są optymistyczne. Dobre warunki pogodowe w Brazylii i Argentynie dają nadzieję na dobre wyniki zbiorów kukurydzy i soi w obu tych krajach.
 
Nieoficjalne przewidywania handlowców związane ze zbiorami kukurydzy w sezonie 2015/2016 wynoszą 25,64 mln ton dla Argentyny i 81,33 mln ton dla Brazylii. Ponadto w przypadku Argentyny na poprawę pozycji konkurencyjnej w wywozie wpływ ma zniesienie ceł obowiązujących w wysyłce pszenicy i kukurydzy oraz słabość argentyńskiego peso.
 
Na kształtowanie się cen zbóż w tym sezonie wpływa silna presja podażowa. Poza tym zaostrza się konkurencja w ich eksporcie ze strony ze strony dostawców z basenu Morza Czarnego i Ameryki Południowej.
 
Czynników mogących działać łagodząco na zniżkowe trendy cen zbóż jest niewiele. Nie należy jednak lekceważyć ewentualnych efektów mrozów na kondycję ozimin w niektórych krajach Europy i Azji, w tym zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie. Brak odpowiedniej pokrywy śniegu chroniącej przed siarczystymi mrozami w niektórych rejonach upraw zbożowych może oznaczać większe straty mrozowe.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!