| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.06.2016)

Notowania zbóż w kontraktach terminowych nadal się umacniały. Pszenica w kontrakcie wrześniowym podrożała o 1,9% do 171 EUR/t, a kukurydza w kontrakcie na sierpień o 5,8% do 186,5 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.06.2016)
Notowania pszenicy i kukurydzy

Zwyżki notowań zaobserwowano także na CBoT. Tutaj kukurydza w kontrakcie lipcowym wyceniana była po 167,9 USD/t, czyli o 2,7% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenica o 5,1% do 187,5 USD/t.
 
Występuje ryzyko strat spowodowanych przez nadmierne opady we Francji i niektórych innych krajach Europy. Ostatnie niesprzyjające warunki pogodowe wpłynęły już na pogorszenie kondycji upraw zbożowych, na razie nie są to jednak spore zmiany. Wspierająco na ceny wpływa też eksport.
 
W ujęciu globalnym jednym z czynników powodującym zwiększenie się cen zbóż są rosnące notowania soi. Wzmożony import soi przez Chiny wpływa na umacnianie się jej cen. Tylko w maju br. Chiny sprowadziły 7,66 mln ton soi w odniesieniu do 7,07 mln ton w poprzednim miesiącu.
 
W USA pojawiają się obawy o ewentualność pojawienia się El Nina, które powoduje występowanie letniej suszy. Prawdopodobieństwo zaistnienia tego zjawiska oceniane jest na 50%. Czerwiec jest miesiącem charakteryzującym się wysokim ryzykiem związanym ze zjawiskami klimatycznymi na półkuli północnej.

Ceny zbóż - czytaj więcej
 
W tym tygodniu na CBoT odnotowuje się zwiększoną aktywność funduszy inwestycyjnych. W przypadku kontraktów terminowych na soję znacząca dla kształtowania się cen może być spora liczba otwieranych pozycji długich. Natomiast w przypadku pszenicy intensywnie wykupywano pozycje krótkie.
 
Wspierająco dla kukurydzy mogło podziałać przyspieszenie tempa produkcji bioetanolu oraz spadek zapasów tego biopaliwa w USA, produkowane jest głównie z kukurydzy. W tygodniu kończącym się 3 czerwca br. produkcja bioetanolu wynosiła 1006 tys. baryłek dziennie. W czasie ostatnich 12 miesięcy tylko dwukrotnie odnotowano tempo produkcji przekraczające tysiąc baryłek dziennie. Było to w tygodniu kończącym się 8 stycznia br. - 1003 tys. baryłek dziennie oraz w tygodniu kończącym się 20 listopada br. - 1008 tys. baryłek dziennie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: