| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (14-18.03.2016)

Umocnienie euro w stosunku do dolara, wysokie zapasy oraz dobre perspektywy na kolejny sezon zarówno światowe, jak i w samej UE, to główne czynniki które przeważyły o czwartkowych zniżkach notowań zbóż na Euronext po środowych prawdopodobnie „nadmiernych” wzrostach - informuje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (14-18.03.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

W obrębie tygodnia widoczne są w prawdzie zwyżki, zarówno w przypadku pszenicy, jak i kukurydzy, jednak większość czynników przemawia aktualnie za utrzymywaniem się „spadkowych” nastrojów na unijnym rynku zbóż. W ostatni czwartek ceny zamknięcia kukurydzy w kontrakcie czerwcowym i pszenicy w kontrakcie majowym zrównały się do 153,5 EUR/t.

Wyniki tygodniowej sprzedaży unijnej pszenicy są ponownie bardzo dobre. KE wydała licencje na wywóz 735 tys. ton ziarna tego gatunku. Poza tym w ostatnim przetargu egipski GASC dokonał zakupu 240 tys. ton pszenicy pochodzącej z Francji, Rumunii oraz Ukrainy. Przeciętna cena pszenicy w wybranych ofertach wyniosła 188,86 USD/t na bazie C&F.
 
Druga połowa tygodnia przyniosła dalsze umocnienie euro i osłabienie dolara, związane z środowymi decyzjami FED. Bank centralny USA zmodyfikował szacunki dotyczące stóp procentowych, przy czym bez zmian pozostawiono główną stopę procentową oraz zasugerowano dwa wzrosty stóp procentowych w tym roku zamiast czterech zapowiadanych w grudniu minionego roku. Dolar słabnie, aktualnie w odniesieniu do euro jest o 5% poniżej wysokich poziomów z połowy stycznia br.

Dalsza deprecjacja dolara wywiera sprzyjający wpływ na wysyłkę pszenicy i kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych. Jest szansa na zwiększenie tempa eksportu amerykańskiego zboża, które od początku tego sezonu miało problemy w konkurowaniu z ofertami pozostałych dostawców, przede wszystkim z uwagi na mocną pozycję dolara względem pozostałych walut.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Wspierająco na ceny pszenicy HRW w USA mogą również oddziaływać doniesienia o zbyt suchych warunkach dla upraw zbożowych w kilku stanach, w których koncentruje się produkcja HRW. Chodzi głównie o stan Kansas oraz Oklahomę. Jednak biorąc pod uwagę wysokie zapasy tej klasy pszenicy po zeszłorocznym urodzaju skutki dla rynku wynikające z ewentualnych gorszych zbiorów HRW zostaną złagodzone.
 
Po raz kolejny umocniły się notowania ropy naftowej na globalnych giełdach. Pod koniec tygodnia ropa Brent na londyńskiej giełdzie kosztowała 41,46 USD za baryłkę. Zwyżki te wynikają z coraz realniejszego zamrożenia wydobycia, deklarowanego już wcześniej przez niektóre państwa.
 
W ostatnim monitorowanym tygodniu produkcja bioetanolu w USA wyniosła 999 tys. baryłek dziennie, a więc o 21 tys. baryłek więcej niż tydzień wcześniej. Pod koniec tygodnia notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,415 USD za galon amerykański.


 Tagi:
źródło: