| Autor: redakcja1

Pogoda kształtuje ceny zbóż (5-9.05.2014)

W tym tygodniu, na Matif nie odnotowano większych wahań notowań kukurydzy na najbliższy kontrakt czerwcowy. Pod koniec tygodnia była ona wyceniana na 184,5 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Pogoda kształtuje ceny zbóż (5-9.05.2014)
Taniała z kolei pszenica. W kontrakcie majowym jej ceny zmalały przez ostatni tydzień o 3,4% z 215 EUR/t do 208 EUR/t. Aktualne trendy cenowe najprawdopodobniej wynikają z poprawy pogody i zapowiedzi kolejnych opadów w najbliższym czasie w krajach zaliczanych do głównych producentów zbóż w Unii Europejskiej, przede wszystkim we Francji i Niemczech. Notuje się dobrą kondycję zbóż ozimych oraz poprawę warunków dla upraw jarych.
 
Uspokajająco mogą wpływać także relatywnie wysokie zapasy zbóż. Odmiennie przedstawia się z kolei sytuacja na amerykańskim rynku, gdzie odnotowano wzrosty notowań pszenicy i kukurydzy na giełdach.
 
Notowania pszenicy w kontrakcie majowym na CBot wzrosły przez tydzień o 3,9% do 202 USD/t, a pszenicy o 2,7% do 267 USD/t Ostatnie zwyżki były związane przede wszystkim z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi dla pszenicy w kluczowych rejonach upraw tego gatunku, w tym głównie w stanie Kansas.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!