| Autor: redakcja1

Dobre zbiory zbóż na Ukrainie

Ukraina zebrała do tej pory 47 mln ton ziarna zbóż z areału 11,4 mln ha, czyli z 80% powierzchni – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa kraju. Dla porównania w tym samym okresie 2015 roku zebrano 47,2 mln ton.

Dobre zbiory zbóż na Ukrainie
Przeciętne plony zwiększyły się z 3,81 t/ha do 4,09 t/ha w bieżącym. Jak ocenia ministerstwo, rolnicy zebrali dotychczas 7,8 mln ton kukurydzy z 1,4 mln ha, co stanowi 33% łącznego obszaru upraw tego gatunku. Plony kukurydzy są większe niż rok wcześniej – 5,5 t/ha względem 5,01 t/ha w 2015r. Całkowicie zakończono z kolei żniwa pszenicy i jęczmienia. Ministerstwo ocenia wysokość tegorocznych zbiorów zbóż łącznie na 63 mln ton w stosunku do 60 mln ton w 2015 roku.
 
Po epizodzie suszy i spowodowanych przez niego opóźnieniach w zasiewach zbóż na Ukrainie, nastąpił powrót opadów deszczu. Szacowany areał upraw pszenicy jest w takiej samej wysokości co rok wcześniej - 6,2 mln ha. Do tej pory pszenicą ozimą obsiano 65% planowanego obszaru. Zdaniem FAMMU/FAPA, większość powierzchni, gdzie nie zdążono jeszcze wykonać zasiewów, znajduje się w południowej części kraju. Rejony te są zatem tym samym mniej narażone na wystąpienie porannych przymrozków, zapowiadanych w najbliższych dniach na północy kraju.
 
Według UkrAgroConsult, tegoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie wyniosły 25,8 mln ton przy plonach wynoszących 4,16 t/ha. W sezonie handlowym 2016/2017 wywóz tego zboża jest przewidywany na 15,6 mln ton. Zapasy początkowe są z kolei oceniane na 1,8 mln ton, a końcowe na 2 mln ton.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!