| Autor: redakcja11

Najnowsze prognozy zbiorów pszenicy w sezonie 2016/2017

W Unii Europejskiej żniwa dobiegają końca, a ostateczna wielkość unijnej produkcji zbóż pozostaje przedmiotem dyskusji i prognoz. Od początku trwania żniw w Unii, pojawiają się różne meldunki dotyczące tegorocznych zbiorów.

Najnowsze prognozy zbiorów pszenicy w sezonie 2016/2017

Zbiory pszenicy

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w sierpniowym raporcie oczekuje, że światowe zbiory pszenicy w obecnym sezonie 2016/2017 pobiją kolejny rekord i przekroczą poziom 743 mln t w lipcu br. oczekiwano produkcji na poziomie 739 tys. t. Tym samym oznacza to, że światowa produkcja może być o ok. 10 mln t wyższa w odniesieniu do sezonu poprzedniego.

W przypadku Unii Europejskiej prognozy te są odwrotne. USDA przewiduje, że zbiory wyniosą 147,5 mln t, a więc spadek o 8% w relacji do sezonu 2015/2016. Oznacza to korektę w dół o blisko 6% wobec lipcowych prognoz, która wynika z gorszych oczekiwań w stosunku do zbiorów we Francji. Francja jest głównym w UE producentem i eksporterem pszenicy. Według poprzednich przypuszczeń Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z 12.07.16 r. w sezonie 2016/17 produkcja pszenicy łącznie w Unii Europejskiej miała wynieść 156,5 mln t.

Komisja Europejska zakładała zbiory pszenicy ogółem (zwykłej i durum) w Unii Europejskiej na poziomie 153,5 mln t. Jest to mniej o 4% niż w sezonie 2015/16. Z jednej strony przyczyną tego spadku będą minimalnie mniejsze przeciętne plony pszenicy z 1 hektara, a także mniejsza o 1% powierzchnia upraw.

Natomiast Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) znacząco obniżyła szacunki produkcji pszenicy (o 5,6 mln t) w Unii Europejskiej w sezonie 2016/17 do poziomu 149,0 mln t w odniesieniu do prognozy z początku czerwca. Jest to o blisko 7%, czyli o 10,8 mln ton mniej niż w sezonie 2015/16. Spadek ten wynika szczególnie z obniżenia prognozy dla Francji (z 40,9 do 34,0 mln t).

Jak podkreśla Sparks, francuskie Ministerstwo Rolnictwa zmniejszyło prognozę średnich plonów pszenicy miękkiej do 5,57 t/ha, tj. do najniższego poziomu od 30 lat. Ponadto, sytuację w tym kraju pogarsza fakt niskiej jakości ziarna.

W ocenie analityków Baku BGŻ BNP Paribas, znacznie niższe zbiory pszenicy we Francji wyraźnie ciążą na zapowiedziach dla zbiorów tego zboża w całej Unii Europejskiej. Warto jednak podkreślić, że Francja jest wyjątkiem na tle pozostałych kluczowych producentów pszenicy na Półkuli Północnej, dla których prognozy są podwyższane. Wśród nich wyróżnia się szczególnie Rosja jak podaje IGC tegoroczne zbiory pszenicy mogą być rekordowe i wyniosą 67,5 mln t, czyli o 4,5 mln t więcej niż prognozowano w raporcie z 1 lipca br. i blisko o 6,5 mln t więcej niż w ubiegłym sezonie. Dodatkowo korzystne warunki pogodowe sprzyjają szybszym zbiorom zbóż w tym kraju. Ma to odzwierciedlenie w najnowszych, sierpniowych szacunkach USDA, gdyż Amerykański Departament oczekuje, że zbiory w tym kraju ukształtują się na poziomie 72 mln t - o blisko 18% więcej niż w sezonie poprzednim i o 6,5% więcej niż oczekiwano pod koniec lipca br. Tagi:
źródło: