| Autor: redakcja1

Eksport zbóż z Ukrainy może sięgnąć 37 mln ton

Ukraińskie ministerstwo rolnictwa skorygowało w górę swoje prognozy eksportu zbóż z tego kraju w 2015/2016 r. o milion ton do 37 mln - podaje FAMMU/FAPA.

Eksport zbóż z Ukrainy może sięgnąć 37 mln ton

Eksport zbóż z Ukrainy

Głównie z uwagi na duży popyt na kukurydzę ze strony importerów oraz na oczekiwane, dobre zbiory w przyszłym roku. Wywóz tego zboża powinien sięgnąć 16,7 mln ton, pszenicy 16,5 mln oraz jęczmienia – 4 mln ton.
 
Do tej pory, Ukraina wywiozła za granicę 24 mln ton zbóż, w tym 11,1 mln ton pszenicy oraz 8,9 mln ton kukurydzy. Według ministra, zwiększający się eksport kukurydzy powinien doprowadzić do zmniejszenia zapasów końcowych do 2,8 mln z 4,1 mln ton, co nie powinno mieć znaczenia dla krajowego rynku.
 
Nieco inaczej podchodzi minister do perspektyw ukraińskiego rynku pszenicy. Kłopoty z oziminami z powodu suszy w trakcie siewów każą resortowi prognozować możliwe ograniczenia w zmniejszeniu zapasów kosztem wysyłki, aby nie doprowadzać do zaburzeń w zaopatrzeniu rynku wewnętrznego. Wprawdzie ocena powierzchni, na której mogą być konieczne ponowne siewy zmalały z 42 do 20%, jednak pojawiły się problemy z wymrożeniem osłabionych roślin.

Według resortu, w wypadku ponownych zasiewów na pierwszym miejscu wśród wyborów rolników będzie najprawdopodobniej kukurydza. Minister nie chciał podać rządowej oceny przyszłorocznych zbiorów, ale w tej chwili analitycy prognozują zbiory zbóż ozimych w 2016 r. na 20,7 mln ton względem 23,4 mln w roku minionym.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!