| Autor: redakcja1

Prognoza USDA dla globalnego rynku zbóż

W prognozie z 8-go lutego 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o symboliczne 1,1 mln ton (-6,4 mln ton w styczniu) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Prognoza USDA dla globalnego rynku zbóż
Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są konsekwencją niższych niż w styczniu oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-4,6 mln ton - m/m), co tylko częściowo zostało zrekompensowane przez lepsze prognozy zbiorów pszenicy.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,730 mld ton i będzie o 2,4% niższa niż sezon wcześniej. Lutowa prognoza zakłada jednocześnie wyższy o 0,2 mln ton (niż w styczniu) poziom konsumpcji zbóż - oceniany na 2,763 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,5% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest minimalne obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 0,7 mln ton w stosunku do stycznia) do 760,0 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 33,7 mln ton (-4,2% - r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,5% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.


Tagi:
źródło: