| Autor: redakcja1

Prognozy FAO dla rynku zbóż

W majowym raporcie FAO globalna produkcji zbóż w kończącym się sezonie 2021/22 została ustalona na rekordowym poziomie 2793 mln ton i będzie o 0,8% powyżej poprzedniego sezonu.

Prognozy FAO dla rynku zbóż
Światowa konsumpcja zbóż w sezonie 2021/22 powinna zamknąć się wynikiem 2,785 mld ton i wzrośnie o 0,9% w stosunku do poprzedniego sezonu.

Światowe zapasy ziarna zbóż na koniec tego sezonu szacowane są 856 mln ton, co oznacza wzrost o blisko 3% - rok do roku. Większe zapasy spowodowane są ograniczonym do minimum eksportem z Ukrainy po inwazji Rosji na ten kraj.

Majowy raport (w stosunku do kwietnia) podniósł zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie i obniżył (w stosunku do kwietnia) zapasy światowe kukurydzy.

Zdaniem analityków FAO stosunek światowych zapasów wszystkich zbóż do konsumpcji powinien wynieść „stosunkowo komfortowe 30%”. Warto jednak pamiętać, że duża część zapasów jest niedostępna dla światowych importerów, bo zlokalizowana w Chinach i na objętej wojną Ukrainie.

FAO przewiduje, że światowa produkcja pszenicy wzrośnie w sezonie 2022/23 do 782 mln ton. Prognoza ta uwzględnia oczekiwany 20-procentowy spadek powierzchni zbiorów na Ukrainie oraz spadek produkcji w Maroku spowodowany suszą. Jeśli chodzi o inne zboża, raport wskazuje, że Brazylia jest na dobrej drodze do zebrania rekordowych zbiorów kukurydzy w wysokości 116 milionów ton w 2022 roku, podczas gdy warunki pogodowe prawdopodobnie osłabią produkcję kukurydzy w Argentynie i Afryce Południowej. Wstępne badania intencji zasiewów wskazują, że areał upraw kukurydzy w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie spadnie o 4% z powodu obaw o wysokie koszty nawozów i innych środków produkcji.

Wiosenne zasiewy na półkuli północnej trwa przy wysokich cenach surowców i wysokich kosztach produkcji.

Wczesne prognozy dla USA i Unii Europejskiej sugerują, że wyższe ceny nasion soi i innych nasion oleistych zachęcą producentów do zwiększenia areału nasion oleistych.

W przypadku pszenicy zwiększony areał w Kanadzie może pomóc wypełnić część światowego deficytu dostaw. Perspektywy są jednak mniej korzystne dla Indii i Stanów Zjednoczonych.

Ze względu na napięte bilanse i niepewność spowodowaną przez konflikt na Ukrainie, duża zmienność cen utrzyma się w tym roku, ponieważ rynki skoncentrują się na pogodzie, kondycji pszenicy ozimej i postępach wiosennych zasiewów. Coraz bardziej niepokojące są ograniczenia eksportowe, które dodatkowo pogłębiają zmienność cen i zagrażają globalnym dostawom żywności.


Tagi:
źródło: