| Autor: mikolaj

Przeceny kontraktów na CBoT po publikacji prognoz USDA. Na Matif nowe minima (12.07.2014)

Największe przeceny dotknęły pszenicę, lipcowa seria runęła w dół na CBoT o ponad 4% w piątek i o 9,4% w skali tygodnia. Blisko 3% potaniała w piątek soja (lipiec 14), -6,6% w skali tygodnia. Najmniej bo tylko 0,2% potaniała lipcowa kukurydza (-4,2% w skali tygodnia). Serie na nowe zbiory traciły w piątek ponad 2%.

Przeceny kontraktów na CBoT po publikacji prognoz USDA. Na Matif nowe minima (12.07.2014)

Lipcowy raport USDA z najnowszą prognozą bilansu na rynku zbóż i oleistych spowodował bardzo silne przeceny kontraktów futures na pszenicę, soję i kukurydzę na giełdzie w Chicago. I znowu podobnie jak w raportach miesięcznych z maja, czerwca i kwartalnego z 30-czerwca (stan zapasów i areał zasiewów) było sporo pozytywnych zaskoczeń, mimo że rynek spodziewał się poprawy bilansów na tych rynkach.

USDA prognozuje poprawę bilansów (wzrost zapasów końcowych w sezonie 2014/15) na rynku USA i globalnym w przypadku pszenicy, soi i kukurydzy w porównaniu z prognozą czerwcową. Zapowiada się rekord w produkcji soi za sprawą wzrostu areału m/m. USDA nie zwiększył natomiast wydajności z 1ha ponieważ kolejne miesiące będą kluczowe dla rozwoju soi.


Czytaj więcej o cenach zbóż

W przypadku amerykańskiej kukurydzy USDA przyciął nieco areał zasiewów m/m oraz prognozowane zbiory. Za to znacznie bardziej zwiększono zapasy początkowe (końcowe w 2013/14) stąd też podaż i zapasy końcowe wzrosną m/m i r/r. Pozostawienie przez USDA wydajności na poziomie sprzed miesiąca daje duży potencjał wzrostowy dla kolejnego raportu. Idealne warunki i najlepszy od lat stan zasiewów kukurydzy na początku lipca jeśli się utrzyma do końca miesiąca (kluczowy okres zapylania) wpłynie na podniesienie wydajności i w konsekwencji zbiorów w USA.


Notowania z piątku 11-07-2014:

Matif: - nowe minima kontraktów (rzepak najtańszy od 4 lat, pszenica najtańsza od 3,5 roku).

  • Pszenica listopad 14 – potaniała w piątek 1,25 euro i kosztuje 180,5 euro/t;
  • kukurydza sierpień 14 – potaniała w piątek 1,25 euro i wyceniana jest na 169,0 euro/t;
  • Rzepak sierpień 14 – potaniał 2,25 euro i kosztuje 331,25 euro/t;

CBoT: - nowe minima kontraktów (kukurydza i pszenica najtańsze od 4 lat)

  • Pszenica lipiec 14 – potaniała w piątek 4,1% i wyceniana jest na 189,2 usd/t;
  • Kukurydza lipiec 14 – potaniała 0,2% i kosztuje 157,3 usd/t; dalsze serie traciły ponad 2%;
  • soja listopad 14 – straciła 2,6% i kosztuje 476,3 usd/t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!