| Autor: redakcja1

Pszenica mocno potaniała po wprowadzeniu ceł eksportowych na rosyjskie zboża

W poniedziałek, zgodnie z oczekiwaniami, Rosja wprowadziła ograniczenia w eksporcie pszenicy, które zaczną obowiązywać od połowy lutego. Już teraz dało się zauważyć spadek cen na rynku lokalnym, co może oznaczać, że koszt wprowadzenia ceł poniosą producenci pszenicy (taki jest cel władz rosyjskich).

Pszenica mocno potaniała po wprowadzeniu ceł eksportowych na rosyjskie zboża
Na globalnym rynek pszenicy rekordowa w tym sezonie podaż znacznie przewyższa zużycie, stąd widoczna jest ostra konkurencja o rynki zbytu.
 
Oczekuje się, że rosyjski eksport pszenicy zostanie maksymalnie przyspieszy w najbliższych 8 tygodniach. A to oznaczać może spadek zainteresowania pszenicą pochodzącą z USA i UE.
 
W poniedziałek rosyjski rząd wydał szereg dekretów mających ograniczyć wzrost cen produktów żywnościowych. Między innymi wprowadzone zostały kwoty eksportowe i cła na zboża. Kontyngent taryfowy opiewa na 17,5 mln ton pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy. Eksport zboża w ilościach przekraczających go będzie obciążony cłem w wysokości 50% wartości celnej eksportowanych produktów, ale nie mniej niż 100 euro za tonę. W ramach kontyngentu cła na eksport żyta, jęczmienia i kukurydzy wyniosą 0%, a na eksport pszenicy - 25 euro za tonę. Decyzja dotyczy produktów eksportowanych z Rosji poza Unię Celną i będzie obowiązywać od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!