| Autor: redakcja1

CBoT: Pszenica wystrzeliła w górę (13.11.2014)

Kontrakty terminowe na pszenicę odrobiły wczoraj z nawiązką straty poniesione w ubiegłym tygodniu, ustanawiając jednocześnie swoje 2-miesięczne maksima (w cenach zamknięcia najbliższej serii).

CBoT: Pszenica wystrzeliła w górę (13.11.2014)

Notowania zbóż

Kontrakt grudniowy notowany w Chicago wzrósł na zamknięciu środowej sesji o 3,3%. Seria styczniowa podrożała na Matif o 3,75 eur/t (+2,2%) do 174,75 eur/t. Przyczyną tak silnego wzrostu jest mroźna pogoda, jaka nawiedziła w tym tygodniu cały środkowy zachód USA.

Na wielu obszarach nie spadł jeszcze śnieg lub jest go za mało, a spadki temperatur mogą sięgać nawet minus 15 i więcej stopni Celsjusza. Stwarza to olbrzymie zagrożenie dla upraw pszenicy ozimej. Drugim ważnym czynnikiem obecnym powszechnie w opiniach analityków jest powrót obaw o możliwość zaostrzenia się konfliktu na linii Kijów – Moskwa o kolejne tereny południowo-wschodniej Ukrainy. Duże znaczenie w prognozowaniu przyszłych zbiorów zbóż w Rosji i na Ukrainie ma silna dewaluacji walut tych krajów powodująca wzrost kosztów stosowania importowanych środków produkcji.

Według większości źródeł sezon 2014/15 (obecny) jest rekordowy w produkcji zbóż (drugi z kolei) na świecie, stąd jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wręcz idealne warunki pogodowe u głównych producentów zbożowych się nie powtórzą i kolejny sezon będzie już gorszy.

Zbiory pszenicy

Strategie Grains prognozuje, że Unia Europejska, największy na świecie producent pszenicy,  zbierze 148.7 mln ton ziarna pszenicy (w tym durum) w przyszłym roku, w porównaniu z 155.7 mln ton w tym roku. Jednocześnie zwiększają się prognozy eksportu francuskiej (unijnej) pszenicy po ostatnich wygranych przetargach na dostawy do Egiptu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: