| Autor: redakcja1

Rekordowy eksport rosyjskich zbóż w kwietniu

Według firmy doradczej SovEcon, w kwietniu br. eksport zbóż z Rosji wyniósł 2,5 mln ton, co oznacza rekordowy wynik dla tego miesiąca roku. W tym sezonie handlowym odnotowuje się wyjątkowo szybkie tempo wysyłki pszenicy, co związane jest z wysokimi, zeszłorocznymi zbiorami ocenianymi na 61 mln ton.

Rekordowy eksport rosyjskich zbóż w kwietniu

Eksport zbóż z Rosji

Jak podaje FAMMU/FAPA, wywóz zbóż łącznie w okresie od 1 lipca ub.r. do końca kwietnia br. oceniany jest na 31,4 mln ton. Co oznacza, że dotychczasowa sprzedaż zagraniczna ziarna już przekroczyła wysokość eksportu w całym minionym sezonie handlowym. Tak dobre wyniki stawiają Rosję na drugiej pozycji w globalnym eksporcie pszenicy. Czynnikiem wspierającym jest bez wątpienia słaby rubel podnoszący konkurencyjność rosyjskiej oferty.

Zdaniem SovEcon, w całym sezonie 2015/2016 Rosja wyśle 34,5 mln ton zbóż, w tym 23,5-23,8 mln ton pszenicy. Oceny te uwzględnią też wywóz mąki w ekwiwalencie ziarna.
 
Jak podały rosyjskie służby celne, w marcu br. Rosja wyeksportowała 2,68 mln ton zbóż, w tym 1,61 mln ton pszenicy, mniej w stosunku do wyniku z lutego br. w wysokości 3,19 mln ton. W marcu br. Rosja obniżyła dostawy pszenicy do Egiptu i Turcji, wzrosła z kolei wysyłka do Iranu. Odnotowano też pierwszą w tym sezonie sprzedaż do Japonii.
 
W bieżącym sezonie poza pszenicą dobrze sprzedaje się również jęczmień oraz kukurydza. Jak oceniają analitycy SovEcon, wywóz jęczmienia osiągnie w tym sezonie 4 mln ton, a kukurydzy – 5 mln ton.
 
W strukturze geograficznej dotychczasowego eksportu pszenicy z Rosji w omawianym sezonie największe udziały przypadały następującym odbiorcom: Egiptowi - 26% udział w całym eksporcie pszenicy w rozpatrywanym okresie i 5,3 mln ton, Turcji - 14% i 2,8 mln ton, Iranowi - 6% i 1,3 mln ton, Bangladeszowi - 5% i 1,04 mln ton, Azerbejdżanowi - 5% i 0,93 mln ton, Nigerii - 4% i 0,8 mln ton i Afryce Południowej - 4% i 0,8 mln ton. Ponadto do grona odbiorców rosyjskiej pszenicy zaliczają się takie kraje jak: Jemen, Sudan, Gruzja, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kenia, Liban, Izrael, Meksyk.
 
W analizowanym czasie największe ilości rosyjskiego jęczmienia zostały dostarczone do następujących krajów: Arabia Saudyjska - 54,5%, Iran - 11%, Jordania - 5%, Kuwejt - 5%, Tunezja - 4,5% oraz Libia - 4%.
 
Do grona czołowych importerów rosyjskiej kukurydzy należy zaliczyć następujące państwa: Turcja - 22%, Korea Południowa - 20%, Holandia - 12%, Liban - 5%, Grecja - 4,5% oraz Włochy - 4,5%.


Tagi:
źródło: