| Autor: redakcja1

Ceny pszenicy i żyta powyżej stawek ubiegłorocznych

W maju utrzymywały się wzrostowe tendencje cen zbóż konsumpcyjnych. Zboża paszowe również drożały, ale w mniejszym stopniu.

Ceny pszenicy i żyta powyżej stawek ubiegłorocznych
Jak wynika z danych zbieranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w maju br. przeciętna cena pszenicy zakupywanej przez młyny (z dostawą) wyniosła 716 zł/t i była wyższa o ponad 3% niż w kwietniu br. oraz o około 11% wobec analogicznego okresu przed rokiem. Jednocześnie ziarno to było o 17% droższe niż w sierpniu ubiegłego roku.
 
Jeszcze większe zmiany obserwowane są w przypadku żyta i to pomimo, że jego zbiory w ubiegłym roku, według danych GUS, były o ponad 9% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 2,2 mln t. W maju br. średnie ceny żyta konsumpcyjnego wyniosły 615 zł/t, tj. o 17% więcej w relacji rocznej.
 
W stosunku do kwietnia br. ziarno to podrożało o prawie 6%, a wobec sierpnia ub.r. o ponad 26%. Mogła o tym zadecydować mniejsza dostępność pszenicy, kierowanej w dużej mierze na eksport, ale też rosnące zainteresowanie tym zbożem. GUS podaje, że w pierwszych czterech miesiącach br. przedsiębiorstwa zatrudniające 50 osób i więcej wyprodukowały 52,4 tys. t mąki żytniej, czyli o ponad 9% więcej niż rok temu. Z kolei produkcja pieczywa żytniego była o ponad 11% większa w relacji rocznej, przy prawie 2-proc. spadku produkcji pieczywa ogółem.
 
Według ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, w przypadku zbóż wykorzystywanych głównie na spasanie, mocno podrożało pszenżyto, którego zbiory w ubiegłym roku wyniosły 51,0 mln t, czyli o ponad 4% mniej wobec 2015 r. Przeciętna cena pszenżyta paszowego w maju sięgnęła 682 zł/t i była o 16% wyższa w relacji rocznej oraz o 4% wobec kwietnia br. Z kolei ceny kukurydzy kształtowały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. 689 zł/t.
 
Z powyższego widać zatem, że w bieżącym roku poprawiła się relacja cen pszenicy wobec kukurydzy, pogorszyła natomiast wobec żyta. Prawdopodobnie nie wpłynie to jednak w znaczący sposób na obserwowany w ostatnich latach wzrostowy trend popularności pszenicy.


Tagi:
źródło: