| Autor: redakcja1

Rosja znosi cła w eksporcie pszenicy. Wywóz może sięgnąć nawet 30 mln ton

Jak podał Reuters (za agencją RIA), premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w ostatni piątek poinformował o decyzji rządu odnoszącej się do wprowadzenia zerowej stawki w eksporcie pszenicy w czasie najbliższych dwóch lat.

Rosja znosi cła w eksporcie pszenicy. Wywóz może sięgnąć nawet 30 mln ton
Zdaniem FAMMU/FAPA, powodem podjęcia takiej decyzji są zapowiedzi rekordowych zbiorów pszenicy w tym sezonie. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa proponowało wprowadzenie zerowego cła od 15 września br. do 1 lipca 2018 roku.
 
Według niezależnej firmy analitycznej SovEcon, w sezonie 2016/2017 Rosja odnotuje rekordowo wysoki poziom produkcji zbożowej. Jak wynika z najnowszych szacunków, kraj może zebrać nawet 117 mln ton zbóż w stosunku do 115,3 mln ton w poprzedniej prognozie. Tegoroczne zbiory pszenicy są oceniane na 73 mln ton względem 71,3 mln ton we wcześniejszej prognozie.
 
Poza tym rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa w bieżącym sezonie handlowym ocenia wywóz pszenicy na 30 mln ton, a więc to o 5% więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Będzie to wynikało zarówno z wysokich zbiorów tego gatunku, jak i decyzji rządu o zrównaniu z zerem stawek celnych obowiązujących do tej pory w eksporcie pszenicy z Rosji.
 
Aktualne prognozy wywozu są większe w porównaniu z poprzednimi i mieszczą się w przedziale od 26 do 30 mln ton.


Tagi:
źródło: