Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rosnące koszty frachtu wpłyną na eksport zbóż

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Odnotowywane ostatnio rosnące koszty frachtu, przede wszystkim w segmencie panamaksów, i...

Odnotowywane ostatnio rosnące koszty frachtu, przede wszystkim w segmencie panamaksów, i oczekiwane przez analityków dalsze ich umocnienie, wpłynie pozytywnie na konkurencyjność dostaw zbóż z Unii Europejskiej i krajów basenu Morza Czarnego – informuje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przyczyną takiego stanu rzeczy są koszty frachtu z Europy na kluczowe rynki zbytu, czyli do krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, które będą mniejsze w odniesieniu do kosztów frachtu z USA, Australii czy krajów Ameryki Południowej.
 
Największych przewag z tego tytułu należy się spodziewać w przypadku pszenicy. Niemniej jednak może okazać się, że pomimo aktualnej przewagi cenowej amerykańskiej pszenicy nad europejską, dzięki niższym kosztom frachtu do bliżej położonych rynków odbiorów, europejska pszenica będzie bardziej konkurencyjna.
 
Zdaniem analityków, koszty frachtów będą nadal rosnąć i osiągną swój najwyższy poziom w październiku i listopadzie, kiedy to przypada największe zapotrzebowanie na frachty w handlu zbożem. Wcześniejsze zniżki kosztów frachtu były związane ze zmniejszonym popytem na transport węgla, a teraz mogą znowu rosnąć. Dotyczyć to będzie głównie panamaksów.
 
W efekcie powinien zwiększyć się również podstawowy wskaźnik reprezentujący ceny zafrachtowań, kalkulowany przez Bałtycką Giełdę Frachtową – tzw. BDI (Balic Dry Index). Analitycy prognozują jego wzrost w drugiej połowie 2014 r. o blisko 10% z obecnych 900 punktów.
 
Według USDA, w 2014/2015 USA wyeksportuje 25,2 mln ton pszenicy, a to oznacza najniższy poziom sprzedaży od pięciu lat. Całkiem dobry wynik ma z kolei osiągnąć eksport pszenicy z UE. Jest on szacowany na 28 mln ton. Oznacza to najwyższy poziom wywozu po rekordzie zanotowanym w sezonie 2013/2014, który wyniósł 30 mln ton.
 
Prognozy umocnienia pozycji dostawców z basenu Morza Czarnego potwierdzają się w wynikach ostatnich przetargów na wysyłkę pszenicy do Egiptu. GASC preferuje pszenicę rosyjską, ukraińską oraz rumuńską.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl