| Autor: mikolaj

Spadek cen zbóż za oceanem, deszcze nie wyrządziły większych szkód w amerykańskich uprawach (24.04.2014)

Za oceanem notowania zbożowych kontraktów futures zaczęły tydzień od sporych przecen. Pszenica w Chicago (lipiec – 14) w wyniku 1% spadku zaliczyła swoje nowe blisko 5 – miesięczne minimum. Amerykańska kukurydza, po trzydniowej korekcie w górę, straciła w poniedziałek prawie 2% (połowę fali wzrostowej z ubiegłego tygodnia). Pszenica i kukurydza na Matif (najbliższa seria) zamknęły wczorajszą sesję na minimalnych plusach w zakresie 0,25-0,5 euro/t.

Spadek cen zbóż za oceanem, deszcze nie wyrządziły większych szkód w amerykańskich uprawach (24.04.2014)

Dzisiaj kontrakty te powinny tanieć, w ślad za wczorajszą przeceną w Chicago. W poniedziałek w USA ukazały się raporty na temat stanu i postępu upraw. Zgodnie z oczekiwaniami pogorszyła się, ale tylko minimalnie, kondycja kukurydzy (nadmierne opady). Stan pszenicy ozimej nie uległ zmianie w ciągu ostatniego tygodnia. Zbiory pszenicy ozimej w USA są zaawansowane w 33% (nieco powyżej średniej dla tej daty). Należy pamiętać, że fundusze hedgingowe zajmują nadal bardzo dużą pozycję długą netto w kukurydzy na giełdzie w Chicago i wszelkie wybicia w górę będą wykorzystywać do sprzedaży kontraktów.

W weekend Egipt zakupił na przetargu 180 tys. t pszenicy rosyjskiej i rumuńskiej. Ziarno amerykańskie i francuskie przegrywa nadal w konkurencji z ziarnem z Basenu Morza Czarnego. W poniedziałek 780 tys. t pszenicy (prawdopodobnie także ze źródła francuskiego i niemieckiego) zakupiła Arabia Saudyjska.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z poniedziałku 23-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła poniedziałek wzrostem o 0,25 euro do 188,5 euro/t. W ciągu całego minionego tygodnia pszenica podrożała o 1,0 euro/t (+0,5%).


Max.: 15-go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!