| Autor: mikolaj

Spadkowo na giełdowym rynku zbóż (27.03.2014)

Do wtorkowych przecen doszły środowe, które w całości zniwelowały poniedziałkowy silny wzrost notowań po obu stronach Atlantyku. Główną przyczyną ponad 1,5% przeceny pszenicy w Chicago były opady deszczu, które nieoczekiwanie pojawiły się w południowym (objętym suszą) regionie upraw amerykańskiej pszenicy. Także poprawiły się prognozy pogody dla głównych obszarów uprawy amerykańskiej kukurydzy, na których zapowiadane ocieplenie umożliwi przyspieszenie tempa zasiewów. Lepsze prognozy pogody napłynęły także z innych regionów świata.

Spadkowo na giełdowym rynku zbóż (27.03.2014)
Deszcze przez najbliższe dwa tygodnie zapowiadane są w Rosji, Kazachstanie i Australii.

Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do realizacji zysków i chwilowego wyjścia z rynku części inwestorów są poniedziałkowe raporty USDA na temat intencji areału zasiewów i stanu zapasów amerykańskich zbóż. Są one bardzo istotne dla prognozowania bilansu obecnego i kolejnego sezonu w Stanach Zjednoczonych a tym samym także na globalnym rynku zbóż.

Z punktu widzenia technicznego obrazu rynku (analiza wykresów) notowania pszenicy i kukurydzy poruszają się nadal w trendzie bocznym na giełdzie w Chicago a za nią także na Matif. Być może po poniedziałkowych danych, szczególnie jeśli będą znacznie odbiegać od oczekiwań, ceny opuszczą górą lub dołem obecny zakres konsolidacji.

Inne wiadomości:
Rusagrotrans zwiększył swoje prognozy dla eksportu zboża z Rosji w marcu do 1,55-1,6 mln ton z z 1,3 mln ton w lutym. Eksport rosyjskiego zboża w kwietniu powinien wzrosnąć do 1,6 mln ton. Zauważają oni wzrost konkurencyjności rosyjskich towarów za sprawą dewaluacji rubla.

APK Inform prognozuje, że Ukraina może zebrać rekordową ilość nasion oleistych w tym roku. Jeśli pogoda nie się nie pogorszy to produkcja słonecznika powinna wynieść 9,8 mln ton, soi 5 mln to i 2 mln ton rzepaku.

Algieria chce kupić 50 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej do odbioru w maju.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż ze środy 26-03-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica maj 14 - zamknęła środę spadkiem o 2,5 euro/t (-1,2%) do poziomu 210,5 euro/t.

24-go marca seria ta zamknęła się ceną 213,75 euro/t - najwyżej od 8-go kwietnia 2013 roku.

29-go stycznia seria majowa stanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 187 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,75 euro/t (14-go sierpnia).


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!