Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spekulanci rozdają karty na giełdowym rynku zbóż (10.03.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Miniony tydzień pokazał, jak silny wpływ na ceny zbóż mogą wywierać inwestorzy finansowi....

Miniony tydzień pokazał, jak silny wpływ na ceny zbóż mogą wywierać inwestorzy finansowi. Wojna o Krym stała się pretekstem do masowych zakupów kontraktów futures na zboża notowanych na giełdzie w Chicago. W skali minionego tygodnia pszenica podrożała 7% i 8% odpowiedni na giełdzie w Matif i giełdzie w Chicago. Nieco mniej imponujące wzrosty miały miejsce w przypadku kukurydzy i wyniosły one od 4 do 5%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Piątkowy raport komisji nadzorującej amerykański rynek futures (CFTC) pokazał, że inwestorzy finansowi zajmowali 4-go marca pozycję długą netto w kukurydzy na poziomie 158 tys. kontraktów, z czego 70 tys. kontraktów dodano (dokupiono) tylko w ostatnim tygodniu. Przypomnę, że w listopadzie ta sama grupa uczestników rynku grała na spadki cen, zajmując rekordową pozycję krótką netto na poziomie 250 tys.

Te same fundusze spekulacyjne na koniec 2013 roku grały na spadki cen pszenicy, utrzymując pozycję krótką netto w wysokości 100 tys. kontraktów. Do ubiegłego wtorku przewaga kontraktów na pszenicę sprzedanych nad kupionym spadła w Chicago do tylko 6 tys. kontraktów. Pewnym jest, że ostatnie dni przyniosły dalszy napływ kapitału spekulacyjnego na giełdowy rynek zbóż.

A przecież, oprócz niepewności związanej z ukraińskim eksportem, nie widać oznak pogorszenia się sytuacji na globalnym rynku zbóż. Wręcz przeciwnie ostatni raport FAO pokazał jeszcze lepsze szacunki i tak już rekordowych zbiorów pszenicy i kukurydzy na świecie w sezonie 2013/14. Także pierwsze prognozy na najbliższe zbiory są optymistyczne. Pytanie brzmi, kiedy najwięksi spekulanci zaczną wychodzić z rynku zbóż i realizować zyski. Stanie się to jak zwykle nagle i nieoczekiwanie. Wzrosty cen zbóż mogą się oczywiście przedłużyć w sytuacji poszerzenia okupacji rosyjskiej o kolejne regiony Ukrainy lub zaistnienia jakichś kataklizmów pogodowych na znacznych obszarach upraw.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Tygodniowe zmiany notowań (najbliższa seria futures – zamknięcie z 28-02 do 07-03-2014):

 • Matif - pszenica (marzec-14): 7,0% (14,0 euro/t);
 • Matif - kukurydza (czerwiec-14): 4,0% (7,0 euro/t);
 • Matif – rzepak (maj-14): 4,3% (17,0 euro/t);
 • CBoT – pszenica (marzec-14): 7,9% (17,4 usd/t);
 • CBoT – kukurydza (marzec-14): 5,2% (9,3 usd/t);
 • CBoT – soja (marzec-14): 3,1% (15,9 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl