| Autor: mikolaj

Spekulanci rozdają karty na giełdowym rynku zbóż (10.03.2014)

Miniony tydzień pokazał, jak silny wpływ na ceny zbóż mogą wywierać inwestorzy finansowi. Wojna o Krym stała się pretekstem do masowych zakupów kontraktów futures na zboża notowanych na giełdzie w Chicago. W skali minionego tygodnia pszenica podrożała 7% i 8% odpowiedni na giełdzie w Matif i giełdzie w Chicago. Nieco mniej imponujące wzrosty miały miejsce w przypadku kukurydzy i wyniosły one od 4 do 5%.

Spekulanci rozdają karty na giełdowym rynku zbóż (10.03.2014)

Piątkowy raport komisji nadzorującej amerykański rynek futures (CFTC) pokazał, że inwestorzy finansowi zajmowali 4-go marca pozycję długą netto w kukurydzy na poziomie 158 tys. kontraktów, z czego 70 tys. kontraktów dodano (dokupiono) tylko w ostatnim tygodniu. Przypomnę, że w listopadzie ta sama grupa uczestników rynku grała na spadki cen, zajmując rekordową pozycję krótką netto na poziomie 250 tys.

Te same fundusze spekulacyjne na koniec 2013 roku grały na spadki cen pszenicy, utrzymując pozycję krótką netto w wysokości 100 tys. kontraktów. Do ubiegłego wtorku przewaga kontraktów na pszenicę sprzedanych nad kupionym spadła w Chicago do tylko 6 tys. kontraktów. Pewnym jest, że ostatnie dni przyniosły dalszy napływ kapitału spekulacyjnego na giełdowy rynek zbóż.

A przecież, oprócz niepewności związanej z ukraińskim eksportem, nie widać oznak pogorszenia się sytuacji na globalnym rynku zbóż. Wręcz przeciwnie ostatni raport FAO pokazał jeszcze lepsze szacunki i tak już rekordowych zbiorów pszenicy i kukurydzy na świecie w sezonie 2013/14. Także pierwsze prognozy na najbliższe zbiory są optymistyczne. Pytanie brzmi, kiedy najwięksi spekulanci zaczną wychodzić z rynku zbóż i realizować zyski. Stanie się to jak zwykle nagle i nieoczekiwanie. Wzrosty cen zbóż mogą się oczywiście przedłużyć w sytuacji poszerzenia okupacji rosyjskiej o kolejne regiony Ukrainy lub zaistnienia jakichś kataklizmów pogodowych na znacznych obszarach upraw.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Tygodniowe zmiany notowań (najbliższa seria futures – zamknięcie z 28-02 do 07-03-2014):

  • Matif - pszenica (marzec-14): 7,0% (14,0 euro/t);
  • Matif - kukurydza (czerwiec-14): 4,0% (7,0 euro/t);
  • Matif – rzepak (maj-14): 4,3% (17,0 euro/t);
  • CBoT – pszenica (marzec-14): 7,9% (17,4 usd/t);
  • CBoT – kukurydza (marzec-14): 5,2% (9,3 usd/t);
  • CBoT – soja (marzec-14): 3,1% (15,9 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!