| Autor: redakcja1

Mniejsze zbiory kukurydzy w krajach Basenu Morza Czarnego

W tym sezonie kraje basenu Morza Czarnego mogą odnotować 10-procentową obniżkę produkcji kukurydzy w odniesieniu do ubiegłorocznych wyników, co przekłada się na 4,5 mln ton ziarna tego gatunku – informuje FAMMU/FAPA.

Mniejsze zbiory kukurydzy w krajach Basenu Morza Czarnego

Niższe zbiory kukurydzy

Jak prognozuje UkrAgroConsult, kraje tego regionu zbiorą 47 mln ton kukurydzy wobec 51,5 mln ton sezon wcześniej. Powodem słabszych wyników tegorocznej produkcji są niesprzyjające warunki pogodowe jak dotkliwa susza i upały. Gorsze zbiory przełożą się na obniżkę potencjału eksportowego – z 29,6 mln ton do 26 mln ton.

 

Spadek produkcji dotyczyć będzie głównie Ukrainy, gdzie zbiory będą o 11% - 2,9 mln ton mniejsze niż rok wcześniej w wyniku zarówno mniejszego obszaru, jak i słabszego plonowania. Z kolei Rosja odnotuje zwyżkę produkcji kukurydzy do rekordowego poziomu 12,4 mln ton.

 

Będzie to związane ze zwiększeniem areału upraw tego gatunku. Jak podaje UkrAgroConsult, do tej pory w Rosji kukurydzę zebrano z 22% powierzchni upraw. Tempo zbiorów jest minimalnie wolniejsze niż przed rokiem, ale plonowanie trochę lepsze niż rok wcześniej – 5,06 t/ha w stosunku do 5/ha w 2014 roku.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!