Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tygodniowa analiza sytuacji na giełdach zbożowych. Spore spadki cen kukurydzy na CBoT (30.06-4.07.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu spadkowa tendencja cen zbóż nadal się pogłębiała. Na paryskiej...

W minionym tygodniu spadkowa tendencja cen zbóż nadal się pogłębiała. Na paryskiej giełdzie Euronext notowania kukurydzy w kontrakcie sierpniowym zmalały o 1,3% do 171,3 EUR/t, a pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie listopadowym również o 1,3% do 184,3 EUR/t – podała FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wyraźniejsze zniżki notowań zbóż w kontraktach terminowych były widoczne na giełdzie w Chicago – CBoT. Tutaj pszenica konsumpcyjna w kontrakcie na lipiec potaniała w ciągu tygodnia o 3,5% dochodząc do 206,4 USD/t. Z kolei kukurydza w najbliższym kontrakcie kosztowała 164,8 USD/t, a więc była aż o 5,5% tańsza niż tydzień wcześniej.
 
W ubiegłym tygodniu odnotowano spore przeceny kukurydzy na CBoT. W ostatni wtorek notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie zbliżyły się do poziomu najniższego od pół roku. Powodem znacznych spadków cen były głównie optymistyczne szacunki formułowane przez USDA dotyczące obfitej podaży pszenicy, jak również prognozy prawie idealnej pogody, korzystnej dla kukurydzy. Do obecnych nastrojów przyczyniły się także oczekiwania co do zakończenia przez Chiny programu zapasów rządowych kukurydzy.
 
Jak pokazują najnowsze wyniki badań stanu upraw, kondycja amerykańskiej kukurydzy jest coraz lepsza. Ostatnie zapowiedzi poprawy pogody dla amerykańskiego pasa kukurydzy również są obiecujące. Póki co, nie ma niepokojących oznak, takich jak nadmierne upały, które mogłyby negatywnie wpłynąć na uprawy tego zboża.
 
Spadkowo podziałały również zapowiedzi ze strony Chin dotyczące ograniczeń w programie rezerw kukurydzy, co prawdopodobnie przełoży się na obniżkę dostaw amerykańskiej kukurydzy do Chin. Także w sezonie 2013/2014 rynek chiński miał istotne znaczenie w kształtowaniu się cen amerykańskiej kukurydzy, gdyż USA były dotknięte negatywnymi skutkami odrzucania partii kukurydzy z uwagi na zawartość ziarna zmodyfikowanej genetycznie odmiany nie zatwierdzonej do obrotu w Chinach. Wszystko wskazuje na to, że również w sezonie 2014/2015 dostawy do Chin będą ograniczone.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl