| Autor: redakcja1

Środa przyniosła kontynuację wzrostów kontraktów zbożowych na giełdzie po drugiej stronie Atlantyku (06.02.2014)

Marcowe serie kukurydzy i pszenicy zamknęły dzień na 0,3 i 0,5% plusie na giełdzie w Chicago.

Środa przyniosła kontynuację wzrostów kontraktów zbożowych na giełdzie po drugiej stronie Atlantyku (06.02.2014)
Rynek jest zaniepokojony gwałtownym pogorszeniem kondycji upraw pszenicy, w niektórych wiodących stanach USA. Do tego dochodzą pogłoski o możliwych stratach na Ukrainie, którym zaprzeczają jednak oficjalne informacje płynące z tego kraju.

Plantacje pszenicy ozimej mogą być oczywiście przesiane wiosną, jednak spora ich część może trafić pod zasiewy jęczmienia, kukurydzy czy soi zamiast pszenicy jarej.


Część uczestników rynku utrzymujących krótką pozycję (zabezpieczyli się przed spadkiem cen-farmerzy lub grają na spadki - spekulanci) w pszenicy na CBoT zamyka pozycje, odkupując kontrakty futures, a to oczywiście napędza kolejne wzrosty. W tym miejscu należy wspomnieć, że inwestorzy finansowi posiadają nadal bardzo dużą pozycję krótką netto w pszenicy. Jeśli sytuacja fundamentalna będzie się pogarszać (najbliższy raport USDA już 10-go lutego) może to skłonić spekulantów do zamykania krótkich pozycji lub nawet „gry na długo” na giełdzie CBoT.

Oczywistym jest, że wzrosty cen za oceanem otworzą drogę do wyższych cen także na giełdzie Matif.

Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało wczoraj, że uprawy pszenicy ozimej w 92% są dobre/zadowalające. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa ocenia, że 65% areału ozimin jest w dobrym stanie, 31% w zadowalającym i tylko 4% w złym stanie.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania zbóż ze środy 5-02-2014:

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Marcowy kontrakt zamknął środową sesję na poziomie o 0,25 euro wyższym niż dzień wcześniej i wyceniany był na koniec sesji na 174,25 euro/t.

4-go grudnia kontrakt marcowy notowany był najwyżej od końca czerwca 2013 roku - na poziomie182 euro/t.

Ubiegłoroczne minima serii marcowej przypadają w okolicy 166 euro/t (12-go sierpnia i 23 września).

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!