| Autor: redakcja1

Starania o złagodzenie norm w eksporcie francuskiej pszenicy do Egiptu

Grupa francuskich eksporterów poinformowała o zamiarze lobowania u władz egipskich w sprawie zmian w ostatnio zaostrzonych kryteriach jakościowych dla importowanej pszenicy – podaje FAMMU/FAPA.

Starania o złagodzenie norm w eksporcie francuskiej pszenicy do Egiptu
Bardziej rygorystyczne wymogi jakościowe sprawiają, że pszenica z Francji z jeszcze większą trudnością będzie konkurować z ofertami innych dostawców w przetargach organizowanych przez GASC. Pokazują to wyniki ostatniego przetargu, który już został przeprowadzony według nowych zasad, gdzie zakupione zostało rosyjskie i amerykańskie ziarno.
 
Jak poinformował dyrektor France Export Cereales, przygotowywany dokument jest skierowany do władz Egiptu, w nim podkreśla się wagę francuskiej pszenicy w dostawach do Egiptu. Podnoszony jest przy tym argument, że tylko przy dużej liczbie ofert od różnych dostawców, możliwe będzie uzyskanie najkorzystniejszej ceny, a przy zaostrzonych wymogach ich liczba może się drastycznie zmaleć.
 
Na niekorzyść dla Francji obniżenie limitu wilgotności ziarna do 13% powoduje spore trudności dla krajowych eksporterów. Przeciętna wysokość tego parametru w ziarnie ze zbiorów w 2013 r. wynosi 13,5%. Taka też jest mniej więcej średnia w okresie ostatnich pięciu lat. Handlowcy obawiają się, że aby sprostać wymogom będą zmuszeni dosuszać ziarno, co podniesie koszty o około 1 EUR za tonę, przez co francuska pszenica straci na konkurencyjności.
 
Egipt jest jednym z importerów francuskiej pszenicy. W sezonie 2013/2014 eksport pszenicy w ramach przetargów zorganizowanych przez GASC wyniósł 1,1 mln ton. Z kolei dotychczasowy wywóz w sezonie 2013/2014 osiągnął 660 tys. ton – zauważa FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!