| Autor: redakcja1

Susza dotyka brazylijskie uprawy kukurydzy

Susza w niektórych regionach centralnej Brazylii zaobserwowana w ostatnich miesiącach stwarza ryzyko pogorszenia plonowania kukurydzy uprawianej na drugi zbiór – podaje FAMMU/FAPA.

Susza dotyka brazylijskie uprawy kukurydzy
Zbiory kukurydzy w Brazylii przebiegają dwukrotnie w obrębie roku. Pierwszy zbiór odbywa się latem - (safra), a drugi zimą (safrinha). W zależności od roku czas drugiego zbioru rozpoczyna się w czerwcu i może trwać aż do sierpnia.
 
Jak wynika ze wcześniejszych prognoz, brazylijska produkcja szacowana była na 82 mln ton, a wywóz miał osiągnąć rekordowy poziom 31-30 mln ton. Aktualnie zdaniem Lanworth, szacunki te zostały skorygowane o 5% do 75 mln ton, a eksport do 23 mln ton.
 
W tym sezonie słabość brazylijskiego reala działa wspierająco dla wywozu, podobny wpływ mają wyjątkowo niskie koszty frachtu. Dynamiczna wysyłka kukurydzy spowodowała niedobory na wewnętrznym rynku kraju. W tej sytuacji rząd zdecydował się na zniesienie ceł dla kukurydzy na sześć miesięcy. Ustalono wolumen w wysokości 1 mln ton. Zazwyczaj kukurydza sprowadzana przez Brazylię pochodzi w krajów Mercosur, tj. Argentyny i Paragwaju. Mniejsze ilości są zakupione ze Stanów Zjednoczonych.

Niepewna sytuacja na brazylijskim rynku kukurydzy stała się pożywką dla giełdowych spekulantów, którzy wywindowali notowania kukurydzy do poziomów najwyższych od miesięcy.

 


Tagi:
źródło: