| Autor: redakcja1

Symbolicznie wzrosły prognozy światowej produkcji i zapasów pszenicy

Za styczniowy wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada głównie UE (+0,4 do 134,7 mln ton) i Ukraina (+0,5 do 21 mln ton).

Symbolicznie wzrosły prognozy światowej produkcji i zapasów pszenicy
Jednocześnie USDA nie obniżył w tym miesiącu szacunków zbiorów pszenicy w Argentynie (12,5 mln ton), ale nie podniósł ich w Rosji (91 mln ton w porównaniu do oficjalnych danych ponad 100 mln ton).

Aktualne prognozy dla Rosji, Australii (36,4 mln ton), ale też Brazylii (7,7 mln ton) są rekordowe.

Aktualizacja styczniowa Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) zakłada wyższą o 0,6 mln ton (-2,1 mln ton w grudniu) światową produkcję pszenicy. Obecny wynik - 781,3 mln ton jest rekordowo wysoki.

Jednocześnie również konsumpcja pszenicy została skorygowana w tym miesiącu symbolicznie w górę do 789,7 mln ton i powinna przewyższyć poziom zbiorów.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie szacowane są na 268,4 mln ton. Oczekiwany wynik jest o 1,1 mln ton większy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 3,1% lub 8,4 mln ton spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Prognozowany eksport pszenicy z UE podniesiony został do 36,5 mln ton (+4,5 mln ton r/r). Ukraiński eksport pszenicy skorygowany został o 0,5 mln ton w górę do 13 mln ton (18,8 mln ton w sezonie poprzednim). Liderem w eksporcie pszenicy powinna być Rosja z wynikiem 43 mln ton (bez zmian od grudnia).


Tagi:
źródło: