Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Sytuacja na rynku zbóż w 2013/14 i perspektywy w polskim handlu zbożowym w sezonie 2014/15

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zeszłoroczne zbiory zbóż podstawowych w Polsce były minimalnie poniżej wyniku z poprzedniego...

Zeszłoroczne zbiory zbóż podstawowych w Polsce były minimalnie poniżej wyniku z poprzedniego roku i średniej z ostatnich pięciu lat, ale na poziom ich cen wpływały głównie czynniki globalne. Na rynku polskim odnotowywało się podobne tendencje cenowe do rynku światowego – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Od początku sezonu 2013/2014 ceny zbóż spadały w porównaniu z poprzednim sezonem, a kolejny też zapowiada się dobrze. Wczesne prognozy zbiorów zbóż na świecie wskazują na wystarczająco wysoki poziom produkcji. Znacznie zwiększą się również zapasy na koniec sezonu 2013/2014, w tym przede wszystkim w segmencie zbóż paszowych. Póki co, wszystko wskazuje na następny dobry sezon i jeżeli aktualne prognozy zostaną zrealizowane, to można się spodziewać dalszego spadku cen zbóż związanego ze znaczną zwyżką podaży.
 
Niemniej jednak analitycy obawiają się perturbacji w dostawach ziarna z basenu Morza Czarnego przy eskalacji napięcia politycznego pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz ewentualnego wystąpienia konfliktu zbrojnego między tymi krajami. Do końca kwietnia 2014 r. trwająca od dłuższego czasu niestabilna sytuacja nie miała większego negatywnego wpływu ani na rosyjski, ani na ukraiński eksport zbóż. Pomimo iż niepokoje i obawy związane z zaostrzaniem się problemów pomiędzy stronami spowodowały czasowy wzrost cen. Nie można jednak wykluczyć, że w dalszej części sezonu, przy ewentualnym zaognieniu się sytuacji w basenie Morza Czarnego wystąpią poważniejsze trudności w wysyłce zbóż z tego regionu, co mogłoby przełożyć się na wysokość cen.
 
Istotnym krokiem, który uczyniła Unia Europejska jest zapowiedź ustanowienia dodatkowych bezcłowych kontyngentów taryfowych obowiązujących w imporcie zbóż z Ukrainy wynoszących 950 tys. ton pszenicy miękkiej i mąki pszennej, a także 400 tys. ton kukurydzy oraz 250 tys. ton jęczmienia.
 
Ponadto w ramach przygotowywanego pełnego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Unią i Ukrainą – kontyngenty dla zbóż mają się stopniowo zwiększyć w przeciągu najbliższych pięciu lat do 1 mln ton dla pszenicy, 650 tys. ton dla kukurydzy oraz 350 tys. ton dla jęczmienia. Ustanowienie dodatkowych kontyngentów dla Ukrainy, gwarantujących bezcłowy dostęp zbóż do Unii, powinno potencjalnie umocnić pozycję kraju na unijnym rynku.
 
Nowe kwoty dla Ukrainy będą dodatkiem do już istniejących kontyngentów taryfowych obowiązujących w unijnym imporcie pszenicy niskiej jakości, kukurydzy i jęczmienia. Aktualnie wolumen taryfowy dla kukurydzy jest obłożony zerową stawką celną. Z kolei w przypadku kontyngentów taryfowych istniejących w imporcie pszenicy i jęczmienia obowiązują preferencyjne stawki celne dla ilości objętych wolumenami. Pierwsza część kwoty dla kukurydzy, czyli połowa na 2014 rok została już wykorzystana w styczniu br. Pozostała część w ilości 138,994 tys. ton zostanie uruchomiona od 1 lipca br.
 
Otwarcie nowych wolumenów w imporcie zbóż z Ukrainy może być wykorzystywane również przez polskich odbiorców. Jednak ich opłacalność będzie uzależniona od realiów rynkowych. W latach nieurodzaju łatwiejszy import zbóż z sąsiedniej Ukrainy mógłby być korzystny i działać jako bufor przeciwko windowaniu cen, ale w sezonach urodzaju, sytuacja może być odwrotna. Napływ taniego ziarna do Polski może powodować pogłębianie się tendencji spadkowych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl