| Autor: redakcja1

Sytuacja na Ukrainie wspiera ceny zbóż

Notowania pszenicy i kukurydzy wzrosły w związku z ukraińskim kryzysem. W ostatnim tygodniu ceny kukurydzy na Ukrainie zwiększyły się, gdyż rolnicy nie śpieszą się ze sprzedażą ziarna. Poza tym istotnym czynnikiem mającym spory wpływ na sytuację rynkową jest słabnąca hrywna – podaje FAMMU/FAPA.

Sytuacja na Ukrainie wspiera ceny zbóż
W ciągu ostatnich lat Ukraina wysunęła się na jedną z kluczowych pozycji pośród eksporterów zbóż na świecie. W ubiegłym roku uplasowała się na czwartym miejscu w globalnym eksporcie kukurydzy, a w tym roku może zająć szóstą pozycję w kontekście wysokości dostaw pszenicy. Zasoby kukurydzy na Ukrainie są nadal spore, a zeszłoroczne zbiory tego gatunku były rekordowe i przekroczyły 30 mln ton. Nadspodziewanie wysokie były również zbiory zbóż ogółem. Jak wynika z oficjalnych szacunków, wyniosły one 63 mln ton.
 
W okresie od lipca 2013 roku do 24 lutego 2014 roku kraj wyeksportował 23,9 mln ton zbóż, w tym 14,2 mln ton kukurydzy, 7,3 mln ton pszenicy oraz 2,1 mln ton jęczmienia. Są to imponujące wyniki sprzedaży w odniesieniu do porównywalnego okresu sezon wcześniej. W rozpatrywanym czasie sezonu 2012/13 Ukraina wysłała na rynki zagraniczne 17,5 mln ton ziarna zbóż, w tym 9 mln ton kukurydzy, 6,1 mln ton pszenicy oraz 2 mln ton jęczmienia.
 
Miesięczny rekord eksportu zbóż został pobity w grudniu 2013 roku, kiedy to wysłano aż 4,7 mln ton zbóż. W styczniu tego roku wyniki sprzedaży poza granicę kraju nie były już tak imponujące, niemniej jednak w dalszym ciągu utrzymywało się wysokie tempo sprzedaży. W pierwszym miesiącu tego roku Ukraina wyeksportowała 2,8 mln ton zbóż. W obrębie lutego 2014 roku ukraińska wysyłka zbóż w dalszym ciągu była relatywnie wysoka i wynosiła 2,4 mln ton.
 
Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa, w całym sezonie 2013/2014 eksport zbóż z Ukrainy może osiągnąć nawet 33 mln ton w stosunku do 23 mln ton we wcześniejszym sezonie. USDA w najnowszym raporcie podał prognozę ukraińskiej wysyłki kukurydzy w tym sezonie w wysokości 18,5 mln ton, przy czym do tej pory wyeksportowano 15 mln ton.
 
W związku z tym, do końca sezonu Ukraina powinna jeszcze wysłać 3,5 mln ton. Jednak aktualne zawirowania polityczne w kraju, skupiające uwagę całego świata i wzbudzające niemałe obawy, sprawiają, że kraj ten staje się bardzo nieprzewidywalnym partnerem handlowym.
 
Niestabilność polityczna oraz trudny do przewidzenia scenariusz dalszego rozwoju sytuacji w kraju mogą przełożyć się na spadek eksportu zboża i mieć wpływ na kształtowanie się sytuacji na europejskim i światowym rynku zbożowym. Ograniczenie choćby czasowe dla tak ważnego dostawcy prawdopodobnie przełoży się na wzrost cen oferowanego zboża przez pozostałych eksporterów, a to może wpłynąć na notowania giełdowe.
 
Póki co wywóz jest w dalszym ciągu kontynuowany. Według ukraińskiego źródła, w tym tygodniu nadal wysyłano ziarno z portów położonych na Krymie pomimo istniejących napięć politycznych. Ukraińskie UAC poinformowało, iż tylko we wtorek i środę załadowano 45 tys. ton kukurydzy w porcie w Sewastopolu, które miały trafić docelowo do Włoch i Hiszpanii. Natomiast zachodnie firmy handlowe potwierdzają, że ostatnio wstrzymują się z zawieraniem nowych kontraktów na dostawę zbóż pochodzących z Ukrainy - informuje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!