Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Tanieje unijna pszenica (31.03-04.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania Pszenicy w kontraktach terminowych na Matif malały. Pszenica w...

W tym tygodniu notowania Pszenicy w kontraktach terminowych na Matif malały. Pszenica w kontrakcie majowym staniała o 2,2% do 206,8 EUR/t. Ceny kukurydzy pozostały stabilne – w kontrakcie na czerwiec i wyniosły 185,8 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zniżki cen pszenicy miały miejsce również na amerykańskich giełdach. Na CBoT pszenica SRW w kontrakcie majowym potaniała przez tydzień o 4,9% do 248,4 USD/t. Zmalały także notowania pszenicy w Kansas i Minneapolis.
 
Obecne spadkowe tendencje są najprawdopodobniej odzwierciedleniem dobrych prognoz zbiorów w kolejnym sezonie. Ponadto, zdaniem handlowców maleją aktualnie obroty w międzynarodowym handlu zbożem. Przekłada się to z kolei na ceny zbóż, a także powoduje spadki kosztów frachtów w segmencie panamaksów.
 
Niemniej jednak, popyt na zboża ze strony kluczowych odbiorów zmniejsza się, gdyż oczekują oni kolejnych zniżek cen, które są bardzo prawdopodobne przy realizacji obecnych optymistycznych prognoz zbiorów w kolejnym sezonie. Aktualne ceny pomimo ostatnich spadków w nadal są atrakcyjne dla sprzedających. Wpłynęły na to m.in. wcześniejsze zwyżki spowodowane przez obawy o eskalację konfliktu w basenie Morza Czarnego. Jak na razie jednak okazuje się, że wzrosty te nie były w pełni uzasadnione. Ukraina w marcu 2014 roku wyeksportowała 2,98 mln ton w stosunku do 2,82 mln ton miesiąc wcześniej – podał ukraiński minister rolnictwa.
 
Natomiast Coceral opublikował pierwsze prognozy zbiorów zbóż w Unii w sezonie 2014/2015, które oceniane są jako dobre. Całkowita produkcja zbożowa Unii jest szacowana na 294,6 mln ton w odniesieniu do 301,7 mln ton rok wcześniej. Zbiory pszenicy mają być na poziomie 135,9 mln ton, czyli minimalnie mniej niż w sezonie poprzednim. Wzrost pszenicy jest bardziej zaawansowany niż rok temu dzięki łagodnej zimie, choć w wielu rejonach, w tym kluczowych u producentów jak: Francja, Niemcy, a także Polska dotychczasowe opady są zbyt małe. Zbyt sucho jest także w południowej części amerykańskiego pasa pszenicy, a pod koniec tygodnia zapowiadane są tylko niewielkie opady.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl