| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Trwają żniwa – zniżki cen coraz wyraźniejsze (20-24.07.2015)

W tym tygodniu ceny zbóż na paryskiej giełdzie kontynuowały obniżki. W Europie trwają żniwa, dotyczy to również Polski. Jak na razie warunki pogodowe są w większości dobre – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Trwają żniwa – zniżki cen coraz wyraźniejsze (20-24.07.2015)
Notowania zbóż

Wraz z rosnącą dostępnością ziarna z nowych zbiorów ceny zbóż maleją. Pszenica w grudniowym kontrakcie na Euronext osiągnęła w tym tygodniu 188,5 EUR/t, czyli najniższy poziom cen od trzech tygodni. Spadek notowań od początku miesiąca wynosi już 20 euro za tonę. Taniała też kukurydza. Notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie wynosiły 179,3 EUR/t, a więc były o 1,8% mniejsze niż przed tygodniem.
 
Do ostatnich zniżek cen na paryskiej giełdzie mogły przyczynić się również ostatnie doniesienia o zakupach przez Algierię pszenicy od dostawców z krajów basenu Morza Bałtyckiego, w tym Niemiec i Polski. Jest to konkurencja dla Francji, będącej tradycyjnym eksporterem pszenicy na ten rynek.

Podobne wyraźne tendencje spadkowe były odnotowywane na chicagowskiej giełdzie. Tutaj pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez ostatni tydzień o 7,2% do 191,6 USD/t, a kukurydza o 6,2% do 158,8 USD/t.
 
Idealne warunki pogodowe dla upraw kukurydzy w USA w krytycznej fazie rozwojowej dają nadzieję na dobre plony. Większość upraw przechodzi bez zakłóceń fazę zapylania, a wilgotność gleb jest na ogół wysoka bez większego ryzyka stresu termicznego. Kondycja plantacji kukurydzy poprawia się. Co prawda po zsumowaniu udziału upraw najwyżej ocenianych wynik pozostaje bez zmian, tj. 69% otrzymało oceny dobrą lub bardzo dobrą, jednak wzrósł procent upraw najwyżej ocenianych z 15% do 17% w skali tygodnia.
Do spadków cen giełdowych mogły przyczynić się także nie najlepsze wyniki eksportu. W minionym tygodniu zakontraktowano jedynie 223 tys. ton kukurydzy z nowych zbiorów na wysyłkę, co jest znacznie poniżej przeciętnej z ostatnich czterech lat. Wywóz ze starych zbiorów wyniósł 311 tys. ton i mieścił się w granicach prognoz analityków. Nie co lepiej wyglądała sprzedaż zagraniczna pszenicy, tj. 502,8 tys. ton.
 
Jak wskazuje FAMMU/FAPA, w USA dobrze postępują żniwa pszenicy. Do 19 lipca br. zebrano już 75% pszenicy ozimej w 18 monitorowanych stanach wobec 87% powierzchni z zeszłego roku. Tempo zbiorów wzrosło, co pozwoliło na wyrównanie wcześniejszych opóźnień. Dla porównania w tym samym czasie rok wcześniej zebrano pszenicę z 74% obszaru upraw, w tej samej wysokości jest przeciętny wynik z ostatnich czterech sezonów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!