| Autor: mikolaj

Tydzień na giełdowym rynku zbóż (24.02.2014)

W końcówce ubiegłego tygodnia zagościła korekta notowań zbóż, w trwającym od 3 tygodni trendzie wzrostowym. Piątkowej przecenie na giełdzie w Chicago sprzyjały gorsze od oczekiwań dane tygodniowe na temat podpisanych umów eksportowych. Mimo to w skali całego tygodnia amerykańska pszenica i kukurydza podrożały o blisko 2%. Od początku lutego wzrosty przekroczyły już 10%.

Tydzień na giełdowym rynku zbóż (24.02.2014)

Piątkowy raport CFTC (komisja nadzorująca amerykański rynek futures) pokazał, że w ciągu minionego tygodnia inwestorzy finansowi zwiększyli na CBoT długą pozycję netto w kukurydzy o 10912 kontraktów do 45252 kontraktów. W przypadku pszenicy grupa ta zmniejszyła swoją pozycję krótką netto o 8823 kontrakty do 34402 kontraktów. Widać więc, że trwa realizacja zysków na pszenicy po osiągnięciu w styczniu 3,5 letniego minimum i „gra na zwyżki” na amerykańskiej kukurydzy.

Na giełdzie Matif w ubiegłą środę marcowa seria pszenicy osiągnęła swoje 6 tygodniowe maksimum na poziomie 199 euro/t. W drugiej części tygodnia ceny pszenicy delikatnie spadały, podążając śladem kontraktów amerykańskich. Na razie psychologiczna bariera 200 euro/t nie została pokonana. Od początku sezonu ceny unijnej pszenicy wspierane są przez utrzymujący się na wysokim poziomie eksport. Co prawda gorzej teraz sprzedaje się ziarno francuskie za to wielu nabywców znajduje aktualnie pszenica niemiecka.

Unijna kukurydza porusza się od wielu miesięcy w trendzie bocznym, a zmienność notowań słabnie. Aktualnie seria marcowa kukurydzy notowana jest w pobliżu 174 euro/t. Wprawdzie ubiegły tydzień zamknął się wzrostem blisko 2 euro/t, mieści się on jednak w ramach omawianego ruchu cen w bok. Ceny giełdowe stabilizuje utrzymujący się import do UE, głównie ukraińskiej kukurydzy.

Zmiany notowań w tygodniu (najbliższa seria futures – zamknięcie z 14-02 do 21-02-2014):

  • Pszenica Matif: -0,1% (-0,25 euro/t);
  • Kukurydza Matif: +1,0% (+1,75 euro/t);
  • Pszenica CBoT: +1,9% (+4,1 usd/t);
  • Kukurydza CBoT: +1,8% (+3,1 usd/t).
Czytaj więcej o cenach zbóż

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!