| Autor: mikolaj

UE: Gorsze perspektywy dla zbiorów pszenicy

Strategie Grains (SG) obniżyła swoje szacunki produkcji pszenicy w UE z powodu niedoboru opadów w wielu europejskich krajach, w tym u największych unijnych producentów, we Francji i w Niemczech, także w Polsce i Hiszpanii.

UE: Gorsze perspektywy dla zbiorów pszenicy

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, Strategie Grains przycięła o 1 mln ton wcześniejszą prognozę zbiorów pszenicy miękkiej w UE, do 141,6 mln ton (-4,0% rok do roku). Szacunek zbiorów pszenicy durum został obniżony o 0,3 mln ton, do 7,7 mln ton.

W środę niemiecki związek producentów obniżył swoje prognozy zbiorów zbóż i rzepaku w tym kraju.

Dla przypomnienia, Amerykański Departament Rolnictwa, w prognozie z 10 czerwca, podniósł szacunki unijnych zbiorów pszenicy (miękkiej i durum) o 0,4 mln ton, do 150,7 mln ton.

Jednocześnie Strategie Grains obniża także swoje prognozy unijnego eksportu pszenicy w nadchodzącym sezonie, twierdząc że będzie ona przegrywać konkurencję z rosyjską i ukraińską pszenicą. Unijny eksport pszenicy, w sezonie 2015/16, został obniżony przez SG o 1,1 mln ton, do 27,5 mln t (prognoza USDA na ten sezon to 34,5 mln t, a na kolejny 32,5 mln t). Ponadto, Strategie Grains zapowiada niższy popyt na pszenicę ze strony niektórych krajów Bliskiego Wschodu, co powinno dodatkowo obniżyć unijny eksport.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!