Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niższe zbiory jęczmienia w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Produkcja jęczmienia w Unii Europejskiej, wykorzystywanego na cele paszowe i browarniane,...

Produkcja jęczmienia w Unii Europejskiej, wykorzystywanego na cele paszowe i browarniane, będzie w tym roku mniejsza niż w ubiegłym. Pomimo spodziewanej zniżki, podaż tego ziarna będzie wystarczająca aby pokryć zapotrzebowanie na to zboże – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z danych niemieckiej firmy doradczej FO Licht, tegoroczne zbiory jęczmienia w UE wyniosą około 53 mln ton w odniesieniu do 59,6 mln ton w minionym roku. Oceny francuskich analityków są bardziej optymistyczne. Coceral podał niedawno szacunki w wysokości 55,9 mln ton, a Strategie Grains w wysokości 55,5 mln ton w stosunku do 59,8 mln ton w ubiegłym roku.
 
Według FO Licht, zbiory jęczmienia będą najmniejsze od trzech lat, jednak pomimo to wystarczające do pokrycia zapotrzebowania UE na ten gatunek, przewidywanego na około 50 mln ton.
 
Oczekiwany spadek zbiorów w większości wynika z łagodnej zimy. Brak było większych strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej, które wymagałyby dokonywania przesiewów, tak jak to miało miejsce dwa lata temu. W 2012 roku, po długiej i mroźnej zimie, rolnicy zmuszeni byli do przeznaczenia większej powierzchni pod uprawy jare, w tym również jęczmień.
 
Obserwatorzy oczekują niższej produkcji jęczmienia w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a także w krajach skandynawskich. Wyższe zbiory zapowiadane są z kolei w zachodniej Europie. W niektórych krajach już rozpoczęto żniwa. We Francji, będącej największym unijnym producentem tego gatunku, zbiory jęczmienia ozimego zaczęły się w ubiegłym tygodniu, a wczesne wyniki wskazują na dobre plonowanie i jakość ziarna.
 
Odnotowana w ostatnim czasie ciepła i sucha aura korzystnie wpłynęła na dojrzewanie ziarna. W południowych rejonach Francji, gdzie żniwa jęczmienia rozpoczynają się zazwyczaj wcześniej, dotychczas zebrano jęczmień ozimy z 20-30% areału upraw tego gatunku. Plony są wysokie i zbliżone do zeszłorocznego wyniku.
 
We Francji głównie uprawiany jest jęczmień ozimy, który przeznacza się na cele paszowe. Natomiast jęczmień jary częściej trafia jako surowiec dla przemysłu browarnianego. Jak wynika z prognoz francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2014 roku kraj ten zbierze 7,9 mln ton jęczmienia, a więc o 8% więcej niż w 2013 roku.
 
Również w Niemczech, znajdujących się na drugiej pozycji w unijnej produkcji jęczmienia, w tym tygodniu rozpoczęto zbieranie tego zboża z pól. Najbliższy weekend powinien przynieść zintensyfikowanie prac.
 
Jak poinformowało niemieckie stowarzyszenie spółdzielni rolniczych, tegoroczna produkcja jęczmienia w Niemczech ma być o 2,3% wyższa niż przed rokiem, czyli na poziomie 10,5 mln ton. Także wyniki zbiorów w Niemczech są dobre pod względem plonowania oraz jakości ziarna.
 
W Wielkiej Brytanii zbiory jęczmienia mogą być na średnim poziomie. Brytyjscy analitycy z ADAS, podali prognozę tegorocznych zbiorów w wysokości 5,9 mln ton. Oznacza to jednak znaczny spadek w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku 7,1 mln ton. Na Wyspach obszar przeznaczony pod jęczmień ozimy jest szacowany na około 394 tys. ha, a zatem to o 27% więcej niż przed rokiem, a jęczmienia jarego – na 640 tys. ha, tj. o 29% powyżej zeszłorocznych zbiorów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Targi Agritechnica 2017
 • Targi Agritechnica 2017

  W dniach od 12 do 18 listopada 2017 r. (Dni Ekskluzywne 12 i 13 listopada) w Hanowerze odbędą się międzynarodowe targi techniki rolniczej Agritechnica 2017. Organizatorem wystawy jest Niemieckie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl