| Autor: redakcja1

Niższe zbiory jęczmienia w UE

Produkcja jęczmienia w Unii Europejskiej, wykorzystywanego na cele paszowe i browarniane, będzie w tym roku mniejsza niż w ubiegłym. Pomimo spodziewanej zniżki, podaż tego ziarna będzie wystarczająca aby pokryć zapotrzebowanie na to zboże – podaje FAMMU/FAPA.

Niższe zbiory jęczmienia w UE
Jak wynika z danych niemieckiej firmy doradczej FO Licht, tegoroczne zbiory jęczmienia w UE wyniosą około 53 mln ton w odniesieniu do 59,6 mln ton w minionym roku. Oceny francuskich analityków są bardziej optymistyczne. Coceral podał niedawno szacunki w wysokości 55,9 mln ton, a Strategie Grains w wysokości 55,5 mln ton w stosunku do 59,8 mln ton w ubiegłym roku.
 
Według FO Licht, zbiory jęczmienia będą najmniejsze od trzech lat, jednak pomimo to wystarczające do pokrycia zapotrzebowania UE na ten gatunek, przewidywanego na około 50 mln ton.
 
Oczekiwany spadek zbiorów w większości wynika z łagodnej zimy. Brak było większych strat mrozowych w uprawach pszenicy ozimej, które wymagałyby dokonywania przesiewów, tak jak to miało miejsce dwa lata temu. W 2012 roku, po długiej i mroźnej zimie, rolnicy zmuszeni byli do przeznaczenia większej powierzchni pod uprawy jare, w tym również jęczmień.
 
Obserwatorzy oczekują niższej produkcji jęczmienia w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, a także w krajach skandynawskich. Wyższe zbiory zapowiadane są z kolei w zachodniej Europie. W niektórych krajach już rozpoczęto żniwa. We Francji, będącej największym unijnym producentem tego gatunku, zbiory jęczmienia ozimego zaczęły się w ubiegłym tygodniu, a wczesne wyniki wskazują na dobre plonowanie i jakość ziarna.
 
Odnotowana w ostatnim czasie ciepła i sucha aura korzystnie wpłynęła na dojrzewanie ziarna. W południowych rejonach Francji, gdzie żniwa jęczmienia rozpoczynają się zazwyczaj wcześniej, dotychczas zebrano jęczmień ozimy z 20-30% areału upraw tego gatunku. Plony są wysokie i zbliżone do zeszłorocznego wyniku.
 
We Francji głównie uprawiany jest jęczmień ozimy, który przeznacza się na cele paszowe. Natomiast jęczmień jary częściej trafia jako surowiec dla przemysłu browarnianego. Jak wynika z prognoz francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, w 2014 roku kraj ten zbierze 7,9 mln ton jęczmienia, a więc o 8% więcej niż w 2013 roku.
 
Również w Niemczech, znajdujących się na drugiej pozycji w unijnej produkcji jęczmienia, w tym tygodniu rozpoczęto zbieranie tego zboża z pól. Najbliższy weekend powinien przynieść zintensyfikowanie prac.
 
Jak poinformowało niemieckie stowarzyszenie spółdzielni rolniczych, tegoroczna produkcja jęczmienia w Niemczech ma być o 2,3% wyższa niż przed rokiem, czyli na poziomie 10,5 mln ton. Także wyniki zbiorów w Niemczech są dobre pod względem plonowania oraz jakości ziarna.
 
W Wielkiej Brytanii zbiory jęczmienia mogą być na średnim poziomie. Brytyjscy analitycy z ADAS, podali prognozę tegorocznych zbiorów w wysokości 5,9 mln ton. Oznacza to jednak znaczny spadek w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku 7,1 mln ton. Na Wyspach obszar przeznaczony pod jęczmień ozimy jest szacowany na około 394 tys. ha, a zatem to o 27% więcej niż przed rokiem, a jęczmienia jarego – na 640 tys. ha, tj. o 29% powyżej zeszłorocznych zbiorów.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!