| Autor: mikolaj

Unijne zbiory pszenicy pomiędzy 144 a 148,5 mln ton

Obecnie pojawia się wiele prognoz produkcji pszenicy w UE, a sytuacja jest dynamiczna. W niektórych regionach żniwa są praktycznie ukończone, w innych mocno zaawansowane. Spływają więc pierwsze konkretne wyniki produkcyjne lecz wciąż jeszcze jest duże pole do domysłów i szacunków. Stąd kolejne prognozy, publikowane najczęściej w cyklach miesięcznych, nieraz znacznie różnią się od poprzednich - zauważa Bank BGŻ BNP Paribas.

Unijne zbiory pszenicy pomiędzy 144 a 148,5 mln ton

Zbiory pszenicy w UE

Komisja Europejska (KE) w raporcie z 30.07 prognozowała zbiory pszenicy ogółem (zwyczajnej i durum) w UE-28 na poziomie 147,3 mln t. Jest to o 9,1 mln t (5,8%) mniej niż w rekordowym roku 2014. Spadek będzie głównie rezultatem niższych o 5,7% przeciętnych plonów, choć minimalnie mniejsza (o 0,1%) jest również powierzchnia uprawy.

Międzynarodowa Rada Zbożowa również w raporcie z 30.07 prognozowała produkcję pszenicy ogółem w UE-28 w 2015 r. na poziomie 148,5 mln t, czyli o 7,6 mln t (4,9%) mniejszym niż rok wcześniej. Jednocześnie była to prognoza o 0,3 mln t mniejsza niż w raporcie czerwcowym.

Według ostatnich prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) z 12.08, produkcja pszenicy ogółem w UE-28 w 2015 r. ma wynieść 147,8 mln t, tj. o 8,6 mln t (5,5%) mniej niż rok wcześniej. USDA, podobnie jak KE i MRZ, obniżyła, chociaż minimalnie, swoją prognozę produkcji pszenicy w UE.

Z kolei firma analityczna Tallage w raporcie ”Strategie grains” z 13.08 wyraźnie podniosła swoją prognozę zbiorów pszenicy zwyczajnej w UE-28 do 144,0 mln t wobec 140,9 mln t prognozowanych w lipcu. Na podstawie doniesień z terenu zwiększono przede wszystkim oczekiwane zbiory we Francji (o 1,0 mln t) do 38,7 mln t. O co najmniej 0,1 mln t podniesiono równie˙z prognozy dla Węgier, Litwy, Czech, Wielkiej Brytanii, Polski (o 0,14 mln t do 10,56 mln t) oraz Łotwy.

Gdyby obecne prognozy Tallage sprawdziły się, wówczas oznaczałyby spadek zbiorów wobec 2014 r. mniejszy niż w powyższych prognozach, bo wynoszący 5,3 mln t (3,6%). Obniżka przeciętnych plonów w skali UE wyniosłaby jedynie 2,6%. Wg tej prognozy, plony u największego unijnego producenta - Francji - mają nawet być minimalnie wyższe (0,3%) niż przed rokiem. Zwyżkę przeciętnych plonów wobec zeszłego roku ma zanotować również kilku mniejszych producentów: Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Węgry i Włochy. Jeśli przyjrzymy się pszenicy ogółem, to Tallage przewiduje spadek zbiorów już ”tylko” o 5,1 mln t (3,3%) do poziomu 151,6 mln t.

Podsumowując, powyższe instytucje prognozują spadek zbiorów pszenicy ogółem w UE od 3,3 do 5,8% wobec rekordowego roku ubiegłego. Jak zatem wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, produkcja wciaż będzie jednak drugą najwyższą w historii. W tych warunkach dużo będzie zależało od zużycia pszenicy (które może wzrosnąć m.in. z powodu dużego spadku produkcji kukurydzy w UE) oraz wielkości unijnego eksportu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!