| Autor: mikolaj

USA: 8% globalnej produkcji pszenicy przy 20% światowego eksportu

Wielkość produkcji amerykańskiej pszenicy wyniosła w 2013 roku 58 mln ton w porównaniu do 712 mln ton (rekord) na świecie, co stanowi jedynie 8,1% globalnych zbiorów pszenicy.

USA: 8% globalnej produkcji pszenicy przy 20% światowego eksportu

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT średni plon pszenicy w USA wyniósł w ubiegłym roku 3,17 t/ha (podobnie jak w Indiach). Średni plon w UE był o 75% wyższy, a niemiecka pszenica plonowała o 150% lepiej od amerykańskiej. Dla przykładu UE wyprodukowała w 2013 roku 143 mln ton pszenicy.

USA są jednak największym eksporterem pszenicy na świecie z udziałem ok. 20% w całym globalnym eksporcie. W tym sezonie kraj ten powinien wyeksportować 32 mln ton (1-miejsce wśród eksporterów) pszenicy w porównaniu do 29 mln ton eksportu z UE.

Udział Stanów Zjednoczonych w globalnej produkcji i eksporcie kukurydzy wyniesie w tym sezonie odpowiednio 36% i 37%. Z kolei udział w globalnej produkcji i eksporcie soi stanowić będzie odpowiednio 32% i 39%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!