| Autor: redakcja1

USDA obniżył w grudniu swoje prognozy dla światowych zbiorów i zapasów zbóż

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,737 mld ton i będzie o 2,1% niższa niż sezon wcześniej. Grudniowa prognoza zakłada jednocześnie niższy niż w listopadzie poziom konsumpcji zbóż - oceniany na 2,770 mld ton. Światowe zużycie zbóż obniży się o 1,3% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

USDA obniżył w grudniu swoje prognozy dla światowych zbiorów i zapasów zbóż
W prognozie z 9-go grudnia 2022 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 8,4 mln ton (-0,6 mln ton w listopadzie) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w sezonie 2022/23.

Gorsze w tym miesiącu prognozy produkcji ziarna zbóż są głównie konsekwencją niższych niż w listopadzie oczekiwań w stosunku do produkcji obu głównych zbóż, czyli kukurydzy (-6,5 mln ton m/m) i pszenicy (-2,1 mln ton m/m).

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest obniżenie prognozy globalnych zapasów (o 3,0 mln ton w stosunku do listopada) do 760,2 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 32,5 mln ton (-4,1% - r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,4% (zapasy pokryją 100,5 dnia światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. ½ globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.


Tagi:
źródło: