| Autor: redakcja1

USDA zapowiada rekordowe zbiory pszenicy

Według USDA światowa produkcja pszenicy w sezonie 2022/23 szacowana jest na rekordowe 783,9 mln ton. Jednocześnie konsumpcja pszenicy została skorygowana w górę o 2,4 mln ton (m/m) do 791,0 mln ton i powinna przewyższyć poziom zbiorów.

USDA zapowiada rekordowe zbiory pszenicy
W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podniósł o 4,3 mln ton (w porównaniu z sierpniową prognozą) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe w tym sezonie szacowane są na 268,6 mln ton. Oczekiwany wynik jest 1,2 mln ton lepszy niż przed miesiącem, ale oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 2,6% spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiada w tym miesiącu Rosja i Ukraina.

Rosyjskie zbiory ocenione zostały na rekordowe 91 mln ton w porównaniu do 88 mln ton przed miesiącem i 75,2 mln ton w 2021 roku. Rosyjski eksport pszenicy podniesiony został do 45 mln ton (+1 mln ton - m/m).

Zbiory pszenicy na Ukrainie skorygowane zostały o 1 mln ton w górę do 20,5 mln ton w porównaniu do 33,0 mln ton przed rokiem. Ukraiński eksport pszenicy pozostawiony został na poziomie 11 mln ton.

Szacunki unijnej produkcji pszenicy nie zmieniły się od sierpnia i wynoszą 132,1 mln ton (-6,2 mln ton – r/r). Prognozowany eksport pszenicy z UE to 33,5 mln ton (bez zmian od sierpnia).
 


Tagi:
źródło: