| Autor: redakcja1

W miarę stabilne ceny unijnych zbóż (7-11.04.2014)

W tym tygodniu odnotowano niewielkie wzrosty notowań zbóż na Matif. Pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała o 1,3% do 188,3 EUR/t, a kukurydza o 0,7% do 208,3 EUR/tonę – podaje FAMMU/FAPA.

W miarę stabilne ceny unijnych zbóż (7-11.04.2014)
Wahania cen zbóż w kontraktach terminowych są jednak na tyle niewielkie, że można mówić o ich stabilizacji. Nadal jednak brakuje czynników, które mogłyby powodować wyraźniejsze zwyżki. Niepokoje związane z zagrożeniem ewentualnej suszy dla zasiewów zbóż w niektórych rejonach Unii zostaną rozwiane, jeśli nastąpi wkrótce poprawa pogody. Prognozy dla Unii i świata są w dalszym ciągu dobre.
 
Trudno wyobrazić sobie idealny przebieg warunków pogodowych we wszystkich kluczowych obszarach upraw zbożowych na świecie. W każdym sezonie występują większe lub mniejsze problemy z aurą. Ważna jest jej skala i skutki dla europejskiego i globalnego rynku. Póki co nie ma informacji o wystąpieniu rozległych w skutkach anomalii pogodowych, mogących spowodować gwałtowne podwyżki cen.
 
Niektóre czynniki mogą wpłynąć na obniżenie plonowania zbóż w Rosji i na Ukrainie. Są to przede wszystkim problemy finansowe, na które napotykają gospodarze w obu tych krajach. Niestety zaostrzone procedury udzielania kredytów skutkują tym, że wielu producentów szuka możliwości zminimalizowania kosztów produkcji zbożowej poprzez zmniejszenie dawki nawozów czy zakup krajowych nasion. To zdaniem analityków może oznaczać pogorszenie plonowania. Jednak oficjalne prognozy przewidywane dla Rosji i Ukrainy nadal są relatywnie wysokie.
 
W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na CBoT w kontrakcie majowym zmalały o 2% dochodząc do 243,3 USD/t. Stabilne były za to notowania kukurydzy, gdzie wzrost wyniósł 0,3% do 197,3 USD/t. Spadki cen pszenicy mogą być wynikiem zapowiadanej poprawy pogody w południowo-centralnej części Stanów Zjednoczonych. W tym rejonie kraju, w okresie najbliższych sześciu do dziesięciu dni spodziewana jest ciepła i wilgotna pogoda. Analitycy podają także, że za ostatnimi zniżkami notowań na CBoT stała m.in. zwiększona sprzedaż ze strony funduszy.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!