Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W miarę stabilne ceny unijnych zbóż (7-11.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu odnotowano niewielkie wzrosty notowań zbóż na Matif. Pszenica w najbliższym...

W tym tygodniu odnotowano niewielkie wzrosty notowań zbóż na Matif. Pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała o 1,3% do 188,3 EUR/t, a kukurydza o 0,7% do 208,3 EUR/tonę – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wahania cen zbóż w kontraktach terminowych są jednak na tyle niewielkie, że można mówić o ich stabilizacji. Nadal jednak brakuje czynników, które mogłyby powodować wyraźniejsze zwyżki. Niepokoje związane z zagrożeniem ewentualnej suszy dla zasiewów zbóż w niektórych rejonach Unii zostaną rozwiane, jeśli nastąpi wkrótce poprawa pogody. Prognozy dla Unii i świata są w dalszym ciągu dobre.
 
Trudno wyobrazić sobie idealny przebieg warunków pogodowych we wszystkich kluczowych obszarach upraw zbożowych na świecie. W każdym sezonie występują większe lub mniejsze problemy z aurą. Ważna jest jej skala i skutki dla europejskiego i globalnego rynku. Póki co nie ma informacji o wystąpieniu rozległych w skutkach anomalii pogodowych, mogących spowodować gwałtowne podwyżki cen.
 
Niektóre czynniki mogą wpłynąć na obniżenie plonowania zbóż w Rosji i na Ukrainie. Są to przede wszystkim problemy finansowe, na które napotykają gospodarze w obu tych krajach. Niestety zaostrzone procedury udzielania kredytów skutkują tym, że wielu producentów szuka możliwości zminimalizowania kosztów produkcji zbożowej poprzez zmniejszenie dawki nawozów czy zakup krajowych nasion. To zdaniem analityków może oznaczać pogorszenie plonowania. Jednak oficjalne prognozy przewidywane dla Rosji i Ukrainy nadal są relatywnie wysokie.
 
W tym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na CBoT w kontrakcie majowym zmalały o 2% dochodząc do 243,3 USD/t. Stabilne były za to notowania kukurydzy, gdzie wzrost wyniósł 0,3% do 197,3 USD/t. Spadki cen pszenicy mogą być wynikiem zapowiadanej poprawy pogody w południowo-centralnej części Stanów Zjednoczonych. W tym rejonie kraju, w okresie najbliższych sześciu do dziesięciu dni spodziewana jest ciepła i wilgotna pogoda. Analitycy podają także, że za ostatnimi zniżkami notowań na CBoT stała m.in. zwiększona sprzedaż ze strony funduszy.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl