| Autor: redakcja1

W minionym tygodniu notowania giełdowe zbóż ustabilizowały się poniżej wielomiesięcznych maksimów (24.03.2014)

W minionym tygodniu widać było uspokojenie nastrojów na giełdowym rynku zbóż. W wyniku przeceny z końca tygodnia większość kontraktów futures zamknęła piątek na poziomach niższych niż tydzień wcześniej. Jedynie amerykańska pszenica notowana na giełdzie w Chicago utrzymała tygodniowy wzrost rzędu 1%.

W minionym tygodniu notowania giełdowe zbóż ustabilizowały się poniżej wielomiesięcznych maksimów (24.03.2014)
Kontrakty zbożowe osiągnęły swoje wielomiesięczne maksima i poruszają się obecnie w trendzie bocznym, wyczekując na rozwój sytuacji pogodowej zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i politycznej związanej z konfliktem rosyjsko ukraińskim.

Jak na razie eksport zbóż z Ukrainy i Rosji przebiega bez zakłóceń, chociaż nadal istnieje duże ryzyko rozszerzenia konfliktu. Na obszarach amerykańskiej pszenicy ozimej pojawił się deszcz w prognozach 2 tygodniowych, co skłoniło część inwestorów do realizacji zysków w końcówce tygodnia. Ostatni raport komisji nadzorującej rynek futures (CFTC) pokazał, że inwestorzy finansowi w tygodniu kończącym się w ubiegły wtorek nadal kupowali kontrakty na pszenicę, kukurydzę i soję na giełdzie w Chicago, powiększając swoją pozycję długą netto do blisko 280 tys. kontraktów w kukurydzy i 24 tys. kontraktów w pszenicy. Oznacza to przyłączanie się do gry na wzrosty cen zbóż przez kolejne grupy inwestorów finansowych.

Uczestnicy rynku oczekują teraz na ważny raport kwartalny, który opublikowany będzie na koniec marca i pokaże najnowsze dane o stanie amerykańskich zapasów i co ważne o prognozowanym areale zasiewów pod nowe zbiory.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Tygodniowe zmiany notowań (najbliższa seria futures – zamknięcie z 14-03 do 21-03-2014):
  • Matif - pszenica (maj14): -0,35% (-0,75 euro/t);
  • Matif - kukurydza (czerwiec14): -0,7% (-1,25 euro/t);
  • Matif – rzepak (maj14): -0,3% (-1,25 euro/t);
  • CBoT – pszenica (maj14): 0,9% (2,2 usd/t);
  • CBoT – kukurydza (maj14): -1,4% (-2,8 usd/t);
  • CBoT – soja (maj14): 1,45% (7,4 usd/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!