| Autor: mikolaj

W ostatnich dniach kontrakty terminowe na pszenicę i kukurydzę obrały przeciwstawne kierunki notowań (2.04.2014)

Majowa seria na amerykańską kukurydzę w ciągu 2 sesji podrożała na CBoT o ponad 3%, za sprawą słabych prognoz dotyczących areału zasiewów. Kukurydza wybiła się tym samym w górę z trwającej przez trzy tygodnie konsolidacji, a od swojego styczniowego minimum podrożała już o 21%.

W ostatnich dniach kontrakty terminowe na pszenicę i kukurydzę obrały przeciwstawne kierunki notowań (2.04.2014)
Inwestorzy finansowi dostali ostatnio dobry argument do dalszej gry na wzrosty notowań kukurydzy na giełdzie w Chicago. Wysokie notowania kontraktów mogą jednak zachęcić farmerów do zwiększenia areału zasiewów kukurydzy, ponad to co deklarowali w marcu. W odróżnieniu od kukurydzy, amerykańska pszenica od kilku sesji traci na wartości, oddalając się już blisko 5% od pięciomiesięcznego szczytu z drugiej połowy marca.

Ciągle jednak seria majowa wyceniana jest o blisko 25% wyżej od swojego 3,5 letniego minimum z końca stycznia. Wydaje się, że poprawa pogody na terenach upraw objętych suszą i wyciszenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego przyczyniło się do realizacji zysków na amerykańskiej pszenicy. Kontrakty zbożowe na Matif naśladują zachowanie analogicznych kontraktów na giełdzie w Chicago. Na pszenicy europejskiej dominują od kilku sesji przeceny, podczas gdy kukurydza od połowy marca pozostaje w zakresie trendu bocznego, mimo że ustanowiła we wtorek najwyższe zamknięcie od końca czerwca 2013 roku.

Na rynek napływają dobre prognozy zbiorów zbóż i rzepaku dla UE w tym roku. Copa Cogeca prognozuje produkcję pszenicy miękkiej w UE- 28 na 136,2 mln ton (+2,7% r/r). Jest to prognoza zbliżona do szacunków Coceral z minionego tygodnia (135,9 mln ton). Ich zdaniem sytuacja w Wielkiej Brytanii jest dobra, pomimo powodzi, ale np. kraje nadbałtyckie są w obliczu ogromnych strat mrozowych i szukają dostępnych odmian zbóż jarych. Plony wszystkich upraw pszenicy prognozowane są na 144 mln ton  (+2,6% r/r; lub + 3,5 mln ton r/r).

Pewien niepokój mogą budzić przymrozki (mróz), które pojawiły się we wschodniej części Europy, w tym w krajach nadbałtyckich, na Ukrainie, w Rosji oraz także na wschodzie Polski. Nocne spadki temperatur potrwają do soboty i mogą sięgać skrajnie w zachodniej Rosji do nawet -10 stopni Celsjusza. Im dalej na północ i wschód tym zapowiadana temperatura jest niższa.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Copa Cogeca prognozuje zbiory rzepaku w UE-28 na ok. 21 mln ton w tym roku w porównaniu do 21,3 mln ton rok temu, mimo niewielkiego wzrostu powierzchni obsadzonej. Szacunek jest bardzo zbliżony do zeszłotygodniowych prognoz Komisji Europejskiej i Coceral.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!