| Autor: redakcja1

CBoT: Zboża i soja runęły w dół po zaskakująco dobrych danych (1.07.2014)

Przeceny najbliższych serii kontraktów wyniosły wczoraj na CBoT od 2,2% - soja, 3,5% - pszenica do 4,2% - kukurydza.

CBoT: Zboża i soja runęły w dół po zaskakująco dobrych danych (1.07.2014)
Seria wrześniowa na soję straciła blisko 6%. Seria wrześniowa na kukurydzę potaniała 5,3%. Poniedziałkowe kwartalne dane na temat stanu amerykańskich zapasów i areału zasiewów odebrały ostatnie argumenty liczącym na wzrosty inwestorom. Spekulanci masowo wyprzedawali kontrakty i zamykali długie pozycje w kukurydzy i soi.
 
USDA poinformował, we wczorajszych raportach, o większych niż się spodziewano zapasach kukurydzy i soi (na dzień 1-czerwca) i dodatkowo potwierdził rekordowy areał zasiewów soi w USA (częściowo kosztem kukurydzy). Wysokie ceny soi w okresie zasiewów zachęcały farmerów do zwiększania areału.

Zaskoczeniem dla rynku okazał się większy od oczekiwań obszar zasiewów pszenicy jarej, który z nawiązką zniwelował wpływ na rynek niższych od oczekiwań zapasów (najniższe od sześciu lat).

Matif częściowo zareagował na wczorajsze dane, raporty ukazały się tuż przed zamknięciem sesji. Najbliższe serie pszenicy i kukurydzy spadły wczoraj o 2 – 2,5 euro/t (-1,1 do -1,4%). Rzepak zareagował przeceną o 4,5 euro (-1,3%). Dzisiaj powinniśmy zobaczyć dalsze spadki notowań na giełdzie w Paryżu.

Amerykańskie kontrakty na zboża (lipcowe serie na pszenicę i kukurydzę) zbliżyły się, po wczorajszej przecenie, do 3,5 – letnich minimów ze stycznia, do których brakuje już tylko 1-2%.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Notowania z poniedziałku 30-06-2014

Giełda MATIF w Paryżu:

Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła poniedziałek spadkiem o 2,0 euro (-1,1%) do 185,75 euro/t. W ubiegłą środę seria ta ustanowiła najniższe zamknięcie od 11-lutego tego roku – 185,5 euro/t. W minionym tygodniu pszenica potaniała minimalnie, bo o 0,5 euro/t (-0,3%).

 
Max.:15 -go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.

Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!