Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
W sezonie 2018/2019 na świecie będzie mniej pszenicy?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ostatnich tygodniach pojawiły się bardzo wstępne prognozy odnośnie globalnego bilansu...

W ostatnich tygodniach pojawiły się bardzo wstępne prognozy odnośnie globalnego bilansu popytu i podaży pszenicy w sezonie 2018/2019. Pomimo, że na razie w pewnych punktach są one dość rozbieżne, wskazują na możliwość zwyżki cen na rynkach międzynarodowych po tegorocznych zbiorach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ), globalna produkcja pszenicy w sezonie 2018/2019 wyniesie 741 mln t i będzie o 16 mln t - 2% mniejsza niż w sezonie obecnym. Natomiast francuska firma analityczna Tallage, wydająca raport „Strategie grains”, w swojej prognozie oczekuje zbiorów w granicy 739 mln t, co oznacza wprawdzie nieznaczny, bo o 4 mln t, ale jednak wzrost w relacji rocznej.
 
Te dwie agencje różnią się również w ocenach wobec zapasów początkowych – tutaj jednak sytuacja się odwraca. MRZ spodziewa się, że zapasy będą o prawie 14 mln t większe niż na początku tego sezonu. Tallage, zuwagi na duży popyt na ziarno pszenicy, głownie w krajach afrykańskich, wskazuje na możliwy spadek zapasów o 7 mln t. Tym samym prognozy ekspertów obu tych organizacji względem całkowitej podaży pszenicy, rozumianej jako suma zapasów początkowych i produkcji, są podobne i mówią o zniżce o 2,0-2,5 mln t.
 
Kształtowanie się cen zależy nie tylko od podaży, ale także od zużycia pszenicy i tutaj panuje zgoda odnośnie kierunku zmian. Eksperci MRZ prognozują, że wykorzystanie ziarna (na konsumpcję, paszę i cele przesyłowe) będzie o 3 mln t wyższe niż aktualnie, a Tallage przewiduje przyrost na 6 mln t. Należy jednak pamiętać, że o ile o produkcji można już coś powiedzieć, gdyż znane są szacunki powierzchni upraw ozimych, o tyle w przypadku zużycia zakłada się jedynie pewne trendy.
 
Analizując prognozowane zmiany w zapasach początkowych, produkcji i spożycia pszenicy, jej zapasy na koniec przyszłego sezon prawdopodobnie zmaleją. Zdaniem MRZ skala zniżki sięgnie 4 mln t do 250 mln t. W tym przypadku stosunek zapasów końcowych do zużycia ulega nieznacznemu pogorszeniu z 34,2% do 33,5%. Z kolei Tallage oczekuje, że zapasy wyniosą 205 mln t i będą o 8 mln t niższe w ujęciu rocznym, co daje spadek wskaźnika z 28,8% do 27,5%.
 
Taki bilans popytowo-podażowy na rynku pszenicy wskazywałby na możliwość zwyżki cen na rynkach międzynarodowych w następnym sezonie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl