| Autor: redakcja1

Walory pszenicy orkisz

Zawartość glutenu w mące orkiszowej jest większa niż w pszenicy zwyczajnej, a chleb wykonany z mąki orkiszowej jest dłużej świeży. Poza tym, w tej mące występuje dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają cholesterol w krwi człowieka.

Walory pszenicy orkisz

Pszenica orkisz

Jak zauważa Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, orkisz zawiera również więcej witamin rozpuszczanych w tłuszczach, tj. A, E, D niż pszenica zwyczajna. Ponadto zawiera też więcej witamin z grupy B: B1,B2 oraz PP. Podkreśla się także wysoką zawartość fosforu, żelaza, cynku, miedzi, manganu, kobaltu. Orkisz sprzyjająco wpływa na układ trawienny i jest używany w dietach leczniczych. Dojrzałe ziarno zawiera spore ilości kwasu krzemowego, który roślina pobiera z gleb mineralnych. Kwas krzemowy jest niezbędny dla skóry, włosów i paznokci wzmacnia aktywność mózgu i koncentrację. Cynk zawarty w orkiszu jest uznanym terapeutykiem stosowanym w chorobach wątroby.

Ściśle przylegające plewy i plewki

Duży udział ściśle przylegających plew i plewek stwarza wprawdzie szereg problemów w przetwórstwie, ale ma również i dobre strony. Po pierwsze stanowią one skuteczną ochronę ziarniaka w niesprzyjających warunkach siedliskowych, czyli w wyziębionej glebie chronią przed patogenami. Grube i sztywne plewy gromadzą w sobie pozostałości metali ciężkich, przez co koncentracja w ziarnie jest dzięki temu obniżona. Plewy mają sprzyjające działanie ochronne nie tylko przed zanieczyszczeniami metalami ciężkimi, ale i pestycydami, jak lindan czy DDT. Poza tym chronią one ukryte wewnątrz ziarniaki przed promieniowaniem radioaktywnym.

Plewy mają również zastosowanie gospodarcze

Wykorzystuje się je jako paszę i ściółkę dla zwierząt, gdyż są dobrym materiałem wyściółkowym kurzych gniazd, tj. ptaki chętnie na nich siadają, a jajka zapadają się w plewach, przez co się nie brudzą. W związku z tym, wyławia się je z grubej warstwy plew specjalną ażurową łopatką. Z plew produkuje się poduszki, napełnia nimi kołdry i materace. Uważa się, że plewy orkiszowe chronią przed poceniem i zapewniają dobry sen, a także są dobrym materiałem izolacyjnym.

Z dojrzałego ziarna orkiszu produkowane są następujące grupy artykułów spożywczych:
- odplewione ziarno, ziarno odplewione i polerowane, ziarno prażone,
- mąka razowa i biała, otręby, płatki, kasze,
- makarony,
- pieczywo (chleb, bułki, pieczywo chrupkie),
- ciastka, wafle,
- kawy,
- piwo, spirytus, wódki.

Dodatkowo ziarna pszenicy orkisz można wykorzystywać w różnych fazach jego dojrzałości. ”Zielone ziarno”, a zatem orkisz zbierany w dojrzałości mlecznej, czyli wówczas, gdy ziarno posiada już wszystkie składniki odżywcze, a nie jest jeszcze „nalane” skrobią, wysuszone bezpośrednio po zbiorze a następnie odplewione, charakteryzuje się wysoką zawartością białka i soli mineralnych. Zielone ziarno jest konsumowane w postaci zup, kotletów, sosów, polewek, puddingów, dodatków do jogurtów itd. Używane jako dodatek do zup przysparza im aromatu - podkreśla MODR.

 Tagi:
źródło: